REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 10 lut 2021 12:55
Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków
Wola Retro w Warszawie, proj. Kuryłowicz & Associates, fot. mat. prasowe
Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków
Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków
Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków
Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków
Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków
Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków
Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków
Wola Retro jako przykład dobrej współpracy z konserwatorem zabytków

Projekt autorstwa Kuryłowicz & Associates, według którego zmodernizowany przedwojenny gmach został zespolony z nowo powstałym kompleksem biurowym, jest jedną z najbardziej oryginalnych inwestycji komercyjnych w Europie. Stanowi też inspirację dla wielu architektów, którzy podążają za trendami łączenia przeszłości z nowoczesnością.

REKLAMA

Budynek znajdujący się na zbiegu warszawskich ulic Skierniewickiej i Siedmiogrodzkiej zaprojektowany został w 1936 roku przez Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę. Przez lata funkcjonował jako powierzchnia biurowo-magazynowa pod nazwą „Centrala Zaopatrywania Instytucji Ubezpieczeń Społecznych”. Dzięki charakterystycznie zaokrąglonym ścianom szczytowym, betonowemu dachowi w formie kolebek oraz minimalistycznej bryle stał się jednym z symboli polskiego modernizmu w architekturze. W 2018 roku Develia S.A. rozpoczęła jego kompleksową przebudowę, dodając nowy komponent biurowy.

Projekt został opracowany przez architektów z biura Kuryłowicz & Associates: prof. dr hab. inż arch. Ewę Kuryłowicz oraz dr. inż. arch. Piotra Żabickiego z zespołem. Zachowanie przedwojennego, czterokondygnacyjnego obiektu jest hołdem dla dorobku kulturowego przedwojennej Polski i modernistycznej koncepcji wybitnych architektów. Nadanie nowej funkcji istniejącemu budynkowi i połączenie go z nowym tworzy unikalną wartość, w udany sposób komponującą się z biznesową dzielnicą Warszawy. Kompleks biurowy został oddany do użytku w lipcu 2019 roku. Stał się symbolem podejścia z atencją do architektonicznych reliktów przeszłości w procesie rozbudowy tkanki miejskiej. 

– Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że współczesne możliwości architektoniczne i budowlane sprawiają, iż modernizowanie zabytków staje się mniej opłacalne niż stawianie nowoczesnych konstrukcji. My podjęliśmy wyzwanie i obecnie możemy z dumą zaznaczyć, że Wola Retro stała się polskim symbolem synergii przeszłości z przyszłością. Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do rozwoju tego europejskiego trendu, gdyż nic nie chroni zabytków lepiej niż ich ponowne wykorzystanie – mówi Tomasz Wróbel, Członek Zarządu Develia SA. 

Inwestycja położona jest na działce o powierzchni 6 867 mkw. Wola Retro zapewnia najemcom najwyższy standard pracy, dzięki szeregowi nowoczesnych rozwiązań i innowacyjnej aranżacji przestrzeni. Industrialna natura, nawiązująca do poprzedniej epoki, idzie w parze z rozwiązaniami i wystrojem wnętrz na miarę XXI wieku. W ostatnim czasie w budynku zainstalowano również urządzenia mające zapewnić bezpieczeństwo pracy w obiekcie. W przestrzeniach wspólnych zamontowano przepływowe lampy wirusobójcze i bakteriobójcze oraz specjalistyczne wentylatory oczyszczające, które gwarantują czystsze i zdrowsze powietrze. Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV-2, powierzchnie w nieruchomości odkażane są również za pomocą metody zamgławiania ULV.

Z dbałością o historię i środowisko

Adaptacje starych budynków i łączenie ich ze współczesną architekturą to coraz wyraźniejszy trend widoczny w Europie. Urbaniści i architekci częściej wykorzystują zastaną zabudowę i łączą ją z nowoczesnymi elementami przy zastosowaniu nowatorskich rozwiązań. To dobry sygnał pokazujący, że starsze budynki nie muszą być tylko niszczejącym świadectwem historycznym, ale stają się atrakcyjną przestrzenią prowadzenia swoistego dialogu pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.

– Wykorzystanie istniejącej zabudowy to również dbałość o środowisko, bo budowa nowego obiektu od podstaw, zakładając rozbiórkę poprzedniego budynku, generuje znacznie większy ślad węglowy niż adaptacja tego, co już istnieje. Oprócz szacunku dla historii i kultury mamy tu więc przykład myślenia o inwestycji, która jak najmniej szkodzi środowisku – stwierdza dr Piotr Żabicki, architekt Kuryłowicz & Associates.

Znanym przykładem łączenia historii z nowoczesnością jest rewitalizacja industrialnej przestrzeni na włoskiej wyspie Murano, przeprowadzona w 2015 roku. XIX-wieczny kompleks fabryk zajmujący obszar ponad 2 hektarów zamieniony został na funkcję mieszkalną według projektu Studio Macola. Apartamenty wybudowano wewnątrz pomieszczeń dawnych zakładów przemysłowych, których niektóre elementy zostały w całości zachowane. Obok powstał nowy budynek złożony z dwóch osobnych bloków, na które przypada kilka pomieszczeń mieszkalnych i przestrzeń handlowa.

Inwestycję uzupełnia kryty plac, tworzący centrum całej zabudowy

Kolejnym przykładem włączania nowoczesnych budynków w zabytkową przestrzeń miejską może być miasto Zurych. W 2010 roku na podstawie projektu studia EM2N na nowo zaaranżowano tam tereny słynnego zabytkowego wiaduktu. Dawna linia kolejowa została przeformowana w przestrzeń kultury, pracy i wypoczynku. Wiadukt, który mógł stanowić barierę dla tego typu inwestycji, został skutecznie wykorzystany jako struktura łącząca, a przede wszystkim stał się motywem przewodnim wizji projektantów. Obecnie przestrzeń nazwana ImViadukt wykorzystywana jest jako park ze sklepami spożywczymi, odzieżowymi czy meblowymi, a także restauracjami oraz przestrzenią co-workingową.

– Mamy świadomość, że nasz obiekt jest unikalnym rozwiązaniem architektonicznym na skalę europejską. Najemcy dbający o komfort swoich pracowników wybierają takie miejsca, które poza nowoczesnymi rozwiązaniami zachęcają stylem i unikatowością. Liczymy, że trend rewitalizowania zabytków pod kątem ich nowej użyteczności będzie się utrzymywał. Wola Retro stanowi doskonały przykład, jak gospodarować przestrzenią w sposób odpowiedzialny – zaznacza Tomasz Wróbel. – To nasz sposób patrzenia na prowadzenie działalności deweloperskiej. Już na samym etapie projektowania budynków kierujemy się społeczną odpowiedzialnością biznesu. Dbamy zarówno o rozwój miasta, jak i lokalnych społeczności. Tworzymy miejsca, które będą funkcjonowały latami, wpływając na wzrost jakości życia w ich otoczeniu. Nasze obiekty są multifunkcyjne – oferta jest dostępna nie tylko dla biznesu wewnątrz danego budynku, ale również otwarta dla mieszkańców - dodaje Tomasz Wróbel.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie