REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wola Retro - nowe życie przedwojennego biurowca spod kreski Kuryłowicz&Associates

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 cze 2018 09:39
Wola Retro - nowe życie przedwojennego biurowca spod kreski Kuryłowicz&Associates
fot. mat. prasowe
Wola Retro - nowe życie przedwojennego biurowca spod kreski Kuryłowicz&Associates
Wola Retro - nowe życie przedwojennego biurowca spod kreski Kuryłowicz&Associates
Wola Retro - nowe życie przedwojennego biurowca spod kreski Kuryłowicz&Associates

Przedwojenny modernistyczny biurowiec projektu Lacherta i Szanajcy na warszawskiej Woli zmienia swoje oblicze. Obecnie prowadzone są tam prace zarówno przy elewacji jak i wewnątrz budynku. Zabytkowa budowla zostanie połączona z dwoma nowoczesnymi budynkami biurowymi, które będą składać się na kompleks Wola Retro – najnowszą inwestycję LC Corp SA, której oddanie planowane jest na lipiec 2019 roku.

REKLAMA

Charakterystyczny, istniejący już czterokondygnacyjny budynek powstały w latach 30-tych XX wieku jest modernizowany i adaptowany do współczesnych standardów obiektu biurowo - usługowego. Zostanie on skomponowany z dwoma nowymi budynkami biurowymi klasy A, które będą miały odpowiednio 9 i 14 kondygnacji oraz 2 kondygnacje podziemne. Przestrzeń pomiędzy budynkami będzie niezadaszonym dziedzińcem zamkniętym przeszklonym dwukondygnacyjnym holem wejściowym.

- Aby dostosować przedwojenny budynek do obecnych standardów, konieczna jest częściowa rozbiórka konstrukcji murowych i żelbetowych. Demontowane są stare drzwi i okna, trwają też prace elewacyjne. W podziemiach budynku izolowane są posadzki i ściany. Prowadzone są też prace instalacyjne i przyłączeniowe. W kolejnym etapie postawione zostaną konstrukcje wzmacniające budynek, wstawione będą też nowe drewniane okna a robotnicy będą kontynuować prace przy elewacji. Prowadząc prace musimy ściśle trzymać się wymogów konserwatora zabytków, pamiętając, że przedwojenny biurowiec w 2012 roku został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Budynek po modernizacji będzie pełnowartościowym biurowcem klasy A, o niespotykanym na rynku nieruchomości biurowych charakterze. Powierzchnia najmu w modernizowanym budynku będzie wynosić 6 620 mkw., natomiast na kondygnacjach 2,3,4 powstanie unikalna przestrzeń biurowa, gdzie wnętrza historycznego budynku będą się łączyć z wnętrzami nowoczesnego biurowca - mówi Izabela Miśta, manager ds. najmu, LC Corp SA.

Jednocześnie prowadzone są prace przy budowie nowego biurowca. Ekipy budowlane są już na etapie konstrukcji pierwszego piętra w budynku nowo powstającym. W kolejnym etapie planowane jest wniesienie konstrukcji kolejnych pięter.

Modernizowany przedwojenny budynek został zaprojektowany przez duet polskich architektów: Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę. Obiekt powstał w 1939 roku i przez dziesięciolecia pełnił funkcję biurowo-magazynową jako „Centrala Zaopatrywania Instytucji Ubezpieczeń Społecznych”. Jego charakterystyczne dla ówczesnej epoki zaokrąglone ściany szczytowe i betonowy dach w formie kolebek stworzą wspaniałe otoczenie dla nowych elewacji. Autorami projektu modernizacji i budowy dwóch przylegających budynków są architekci z APA Kuryłowicz & Associates: prof. dr hab. Ewa Kuryłowicz oraz Piotr Żabicki, Jakub Lewkowicz i Agnieszka Piotrowska.

Wola Retro, najnowsza inwestycja LC Corp SA zlokalizowana jest w jednej z najbardziej atrakcyjnych części Woli, w bliskiej odległości węzłów komunikacyjnych i głównych arterii stolicy. Co ważne, w odległości 150 metrów powstaje nowa stacja metra „Płocka”, której oddanie do użytku jest planowane na II kwartał 2019 roku, czyli tuż przed oddaniem do użytkowania inwestycji Wola Retro. Będzie to ogromnym atutem dla przyszłych najemców biurowca oraz ich pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie