×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wreszcie pałac Dąmbskich w Wojniczu przechodzi remont

  • Autor: PAP
  • 16 wrz 2022 15:09
Wreszcie pałac Dąmbskich w Wojniczu przechodzi remont
Pałac Dąmbskich w Wojniczu po latach oczekiwań przechodzi gruntowny remont, fot. Unsplash

Rozpoczęły się wyczekiwane prace przy pałacu Dąmbskich w Wojniczu, które pozwolą uratować zabytkowy budynek przed całkowitą ruiną. W pierwszym etapie pałac zyska m.in. nową elewację i dach.

REKLAMA

  • Pałac Dąmbskich w Wojniczu po latach oczekiwań przechodzi gruntowny remont.
  • W pierwszym etapie pałac zyska m.in. nową elewację i dach.
  • Przypuszczalne koszty modernizacji samego Pałacu Dąmbskich w Wojniczu mogą wynieść nawet 20 mln zł.

Rozpoczyna się pierwszy etap prac przy Pałacu Dąmbskich w Wojniczu. W ramach planowanych prac zostaną wykonane podbicia i izolacja fundamentów oraz wykonany zostanie nowy dach na pałacu.Obecne poszycie budynku jest bardzo zniszczone i przy najmniejszych opadach strop budynku jest zalewany, przez co stan zabytku pogarsza się z roku na rok. Zaplanowane zostało również wykonanie elewacji budynku oraz prace budowlane na wszystkich kondygnacjach, które będą połączone z wymianą okien i drzwi.

"Przez ostatnie lata pałac jedynie odstraszał, zamiast być wizytówką naszej gminy. Coś, co wydawało się niemożliwe do osiągnięcia, powoli staje się faktem. To dopiero początek drogi do pełnej rewitalizacji pałacu, ale w końcu udało nam się wykonać pierwszy i przede wszystkim znaczący krok, aby tego dokonać" - mówi burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk. "To bardzo potrzebna dla Wojnicza inwestycja. Oczywiście, była opóźniona o parę lat, ale tylko dlatego, że mieliśmy ważniejsze inwestycje do wykonania, m.in. trzeba było zrobić wodociągowanie kilku wsi. W tej chwili jednak stać nas już na to i jesteśmy przygotowani do remontu Pałacu Dąmbskich" - dodaje burmistrz Bąk.

Przypuszczalne koszty modernizacji samego Pałacu Dąmbskich w Wojniczu mogą wynieść nawet 20 mln zł. Prace podzielone zostały na kilka etapów. Te, które właśnie się rozpoczęły pochłoną 4,8 mln zł.

4 miliony gmina pozyskała na ten cel z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, pozostałe 800 tys. zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz wkład własny z budżetu gminy Wojnicz. Prace w ramach pierwszego etapu mają potrwać do końca przyszłego roku.

"Prace już trwają, praktycznie jest już skuty tynk na całym budynku. Będziemy robić do późnej jesieni wszystkie prace z odkopaniem fundamentów i wymianą pokrycia dachowego. Przez okres zimowy będą wykonywane okna i drzwi, dlatego że każde okno jest inne i będą realizowane na zamówienie. Później, prawdopodobnie na wiosnę, będziemy je wymieniali. Następnie, jeżeli otrzymamy dofinansowanie na przykład z Polskiego Ładu, to w kolejnym etapie zrealizujemy prace i remonty wewnątrz pałacu" - komentuje burmistrz Tadeusz Bąk.

W przyszłości, po całkowitym remoncie, obiekt zostanie przeznaczony na cele kulturalne, z salą konferencyjną, pełniącą funkcję pomieszczenia muzealnego. Ulokowany zostanie tam również wojnicki Pałac Ślubów. Z pomieszczeń pałacu będzie również korzystał Gminny Ośrodek Kultury.

Odnowienie Pałacu Dąmbskich to jedynie część ogromnego planu inwestycyjnego, polegającego na przywróceniu całego terenu do dawnej świetności. "Oprócz pałacu mamy jeszcze willę, która wymaga całkowitego remontu, łącznie z wymianą dachu. Kwota kosztorysu inwestorskiego jest bardzo wysoka, bo w granicach 5-6 mln zł. W willi chcemy zrobić Gminną Bibliotekę Publiczną z salą multimedialną.

Ponadto na terenie parku znajduje się muszla koncertowa, którą należy wyburzyć, a na jej miejsce wybudować coś pięknego, nowego, żeby ludzie się mogli latem spotykać na przykład na koncertach" - dodaje burmistrz Bąk

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie