REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wrocław odpadł w staraniach o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020

  • Autor: PAP
  • 19 kwi 2018 09:24
Wrocław odpadł w staraniach o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020
fot. pixabay.com

Wrocław nie dostał się do finału konkursu o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020. Miasto ubiegło się o ten tytuł drugi raz. Prezydent Rafał Dutkiewicz chce, aby Wrocław zabiegał o to także w kolejnych latach.

REKLAMA

O tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020 powalczy tym razem trójka finalistów: Ghent, Lahti i Lizbona - podała w komunikacie Komisja Europejska.

Zielona Stolica Europy (ZSE) to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską w uznaniu za osiągnięcia w ochronie środowiska przez miasta liczące ponad 100 tys. mieszkańców. Otrzymują go miejscowości, które prowadzą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i angażują się w podniesienie standardów ekologicznych.

"Gratuluję ścisłym finalistom. W tym roku Komisja Europejska wybrała jedynie trzy, a nie jak w ubiegłym roku pięć miast, które wciąż są w grze. Od początku naszych starań deklarowałem, że będziemy walczyć do skutku" - powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Dodał, że chce, aby Wrocław przygotował kolejną aplikację do tego konkursu. "Zależy nam na zieleni w mieście, na przyjaznym transporcie i na zrównoważonym rozwoju" - dodał Dutkiewicz.

Komisja oceniająca aplikacje miast startujących w konkursie ZSE przygląda się działaniom w 12 dziedzinach: klimatu, transportu publicznego, zieleni, przyrodzie i bioróżnorodności, powietrzu, hałasowi, odpadom, gospodarce wodnej, gospodarowaniu ściekami, ekoinnowacjom, gospodarce energetycznej i zarządzaniu środowiskiem.

Tytuł ZSE ustanowiono w 2008, a jako pierwszy - w 2010 r. - otrzymał go Sztokholm. Później Zielonymi Stolicami Europy były m.in.: hiszpańska Vitoria, francuskie Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lublana.

Wrocław starał się o tytuł ZSE 2019, ale również wtedy nie dostał się do finału. Stolica Dolnego Śląska jest drugim polskim miastem, po Warszawie, które starało się o ten tytuł. Stolica złożyła aplikację na rok 2018, wtedy wygrało jednak holenderskie miasto Nijmegen.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie