REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Wrocław z planem zagospodarowania Odry

  • Autor: PAP
  • 14 wrz 2018 14:40
Wrocław z planem zagospodarowania Odry
Wrocław, fot. unsplash

Lepsze wykorzystanie Odry do celów turystycznych i rekreacyjnych oraz przywrócenie na rzece funkcji transportowych i gospodarczych – to niektóre punkty programu dla rozwoju Odry, kandydatki Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia, Mirosławy Stachowiak-Różeckiej.

REKLAMA

Stachowiak-Różecka przedstawiła swój program dla Odry w piątek na konferencji prasowej wspólnie z radnymi miejskimi: Piotrem Maryńskim i Marcinem Krzyżanowskim, dyrektorem urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu Janem Pysiem oraz specjalistami gospodarki wodnej i żeglugi: Ryszardem Majewiczem oraz Waldemarem Rybickim.

"Cieszę się, że zebrałam w tej sprawie gremium fachowców, ale nie uda się zrealizować programu dla rozwoju Odry bez współpracy. Różne instytucje i władze samorządowe muszą ściśle współdziałać z rządem, z ministerstwem (gospodarki morskiej) żeglugi śródlądowej i z wieloma podmiotami. Ważne są kwestie rozwoju, ale też bezpieczeństwa przeciwpowodziowego" - powiedziała Stachowiak-Różecka.

W programie rozwoju Odry znalazły się punkty dotyczące rozbudowy infrastruktury turystycznej - ma powstać miejska marina z zapleczem sanitarnym, technicznym, stacją paliw. Nabrzeża mają być dostępne dla mieszkańców, a ich zagospodarowanie nie będzie się wiązać z "zabetonowaniem rzeki"; chodzi o tworzenie restauracji, kawiarni i miejsce spędzania wolnego czasu na Odrą.

Program przewiduje również tworzenie miejskich plaż, czy kąpielisk w formie pływających po rzece basenów. W założeniu Odra ma się stać centrum sportów wodnych. Chodzi zarówno o sporty motorowodne jak i żaglówki oraz kajaki.

Innym zadaniem jest ponowne wykorzystanie Odry do celów transportowych oraz gospodarczych, bo na rzece we Wrocławiu jest w sumie aż 45 kilometrów dróg wodnych. Zdaniem ekspertów, to się uda zrobić w najbliższych latach, również dlatego że we Wrocławiu ponownie otworzono szkołę średnią technikum żeglugi śródlądowej, która zaczęła kształcić specjalistów w tej dziedzinie.

"Transport jest jednym z podstawowych kwestii na Odrze. I uda się go zrealizować, także dzięki zagospodarowaniu terenów przywodnych, które trzeba rozwijać na potrzeby transportu np. rozbudować centra logistyczne i magazyny" - powiedział Jan Pyś. Podkreślił, że w rozwoju terenów i akwenów przy Odrze, niezwykle istotne jest to, aby zachowały one status miejsc publicznych, ponieważ jest ich zbyt mało, aby nadodrzańskie miejsca "oddawać w ręce prywatne".

Start w wyborach prezydenckich we Wrocławiu oprócz Stachowiak-Różeckiej, zapowiedzieli: kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Sutryk, Jerzy Michalak - kandydat Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego Jerzego Michalaka, Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która wystartuje z komitetu "Wrocław dla wszystkich", Małgorzata Tracz z Partii Zieloni, Katarzyna Obara-Kowalska (Bezpartyjni) i Robert Butwicki, któremu poparcia udzielił Kornel Morawiecki, lider ugrupowania Wolni i Solidarni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie