Wrocławski kinomural we wrześniu. Więcej ścian i konkurs dla artystów z całego świataPropertyDesign.pl - 25-05-2022 14:00


Kinomural odbędzie się 24 września 2022 r. we Wrocławiu. Otwarty konkurs dla artystów to nie jedyna nowość w ramach tegorocznej edycji wydarzenia.

 Od czterech lat Wrocław zamienia się w miasto ruchomych murali. Podczas jednego wieczoru kilkanaście tysięcy widzów podziwia gigantyczną galerię pod gołym niebem.

{media;144109;Kinomural 2021 Wrocław, fot. Jerzy Wypych;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/41/09/144109.jpg;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/41/09/144109_r0_940.jpg}

Boczne ściany kamienic stają się olbrzymimi płótnami, na których powstają efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i animacje 3D, po instalacje audiowizualne. Dzieła poruszają rozmaitą tematykę – niektóre oscylują wokół abstrakcji i skupiają się na formie, inne odwołują się do poezji, kwestii społecznych, filozoficznych i egzystencjalnych. 

Zinterpretuj Cave’a i zobacz swoją pracę w wielkim formacie

Organizatorzy po raz pierwszy ogłosili konkurs dla artystów i artystek z całego świata na audiowizualną interpretację fragmentu utworu Nicka Cave’a pt. „Fireflies”. Wybrane przez jury prace będą zaprezentowane w wielkim formacie na ścianach kamienic podczas tegorocznej edycji Kinomuralu. Trzem wyróżnionym obrazom, które wyświetlone zostaną 24 września, jury przyzna dodatkowo nagrody finansowe w wysokości 2 tysięcy złotych każda, ufundowane przez mecenasa konkursu – OKRE Development. Zgłoszenia nadsyłać można do końca czerwca. Formularz zgłoszeniowy i szczegóły open calla dostępne są na stronie: kinomural.com.

Kinomural 2022: więcej ścian i nowa formuła

Otwarty konkurs dla artystów to nie jedyna nowość w ramach tegorocznej edycji wydarzenia. Do grona kuratorskiego Kinomuralu dołączyła Adriana Prodeus, krytyczka filmowa i sztuki.

– Rok 2022 to więcej ścian, na których pokażemy ruchome murale. Podzielimy je też tematycznie. Ta formuła prezentacji dzieł pozwoli przedstawić je w nowych kontekstach – mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu.

– Rozwijamy również współpracę z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Owocem naszych wspólnych działań była m.in. kwietniowa wizyta Petera Burra w mieście ruchomych murali – dodaje. Nowojorski artysta multimedialny przeprowadził kilkudniowe warsztaty dla studentów ASP Wrocław, których prace zobaczymy we wrześniu na ścianach kamienic. Szczegóły dotyczące dokładnej lokalizacji i programu Kinomuralu organizatorzy będą ujawniać już wkrótce. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.