{* GA4 Stream *}
WIADOMOŚCI

Wrocławski pałac Hatzfeldów zostanie zrewitalizowany. Za projekt odpowiada pracownia GREG Architekci

Autor: PropertyDesign.pl Dodano: 19-11-2021 16:53
Wrocławski pałac Hatzfeldów zostanie zrewitalizowany. Za projekt odpowiada pracownia GREG Architekci, fot. mat. pras.

Spółka Rafin wygrała przetarg na zabytkowy Pałac Hatzfeldów we Wrocławiu. W obiekcie ma powstać hotel.

  • Pałac Hatzfeldów to kolejny wrocławski obiekt w portfelu spółki Rafin.
  • Inwestor w odbudowanym obiekcie zaimplementuje zupełnie nową funkcję hotelową.
  • Projekt odbudowy opracował architekt Grzegorz Górka z renomowanej wrocławskiej pracowni GREG Architekci, który jest głównym projektantem Hotelu Grand, należącego do inwestora.

Obecnie pozostałość siedziby książęcej rodziny Hatzfeldtów, zaadaptowana po
zniszczeniach z czasu II wojny światowej przez Edmunda Małachowicza na siedzibę galerii Awangarda, wymaga rekonstrukcji i przywrócenia jej blasku z czasów historycznej świetności. Rafin Sp. z o.o. ze szczególnym pietyzmem i troską o historię tego zabytku odtworzy historyczny Pałac.

 - Naszym celem jest odbudowa Pałacu Hatzweldów przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru pozwalających na zaimplementowanie w obiekcie funkcji hotelowej. Rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia - podkreśla Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

- W najbliższym otoczeniu wrocławskiego Rynku, na trakcie do placu Dominikańskiego powinien powstać obiekt odpowiadający unikalności tego miejsca, a także będący kontynuacją zabudowy zabytkowego budynku urzędu miejskiego – dodaje Paweł Rojek.

Inwestor w odbudowanym obiekcie zaimplementuje zupełnie nową funkcję hotelową. Spółka Rafin posiada bogate doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych obiektów. Wszelkie prace nad rekonstrukcją Pałacu prowadzane będą pod nadzorem i przy pełnej współpracy z konserwatorem zabytków podobnie jak wszystkie prace na poprzednich obiektach inwestora np. aktualnie rewitalizowanym Hotelu Grand naprzeciw Dworca Głównego PKP. Projekt
odbudowy opracował architekt Grzegorz Górka z renomowanej wrocławskiej pracowni GREG Architekci, który jest głównym projektantem wspomnianego Hotelu Grand, należącego do inwestora.

Rozpoczęcie odbudowy Pałacu Hatzfeldów zaplanowane zostało za ok. dwa lata na przełomie 2023/24 roku (zaraz po zakończeniu aktualnej odbudowy historycznego Hotelu Grand), a jej ukończenie planowane jest na 2026 rok. Nowy obiekt posiadać będzie ok. 150 pokoi, a jego wnętrza architekturą nawiązywać będą do historycznych oryginałów. Spółka Rafin planuje kontynuacje i rozszerzenie konsultacji z konserwatorem zabytków, organizacjami społecznymi, związkami architektów, a także z mieszkańcami miasta, celem wybrania jednej z dwóch możliwych do realizacji koncepcji obiektu, w których zawarte będą wysublimowane historyczne detale tego miejsca.

Spółka Rafin posiada w swoim portfolio ukończone rewitalizacje Hotelu Europejskiego oraz Hotelu Piast, a obecnie realizuje odbudowę zabytkowego Hotelu Grand. Obiekty te, w planie z renowacją Hotelu Polonia, tworzą nowy obraz zabytkowej tkanki miasta w rejonie ul. Piłsudskiego. Inwestor ma teraz plan na przywrócenie dawnego blasku oraz podniesienie jakości ulicy Wita Stwosza. Celem jest zrewitalizowanie zabytkowego ciągu komunikacyjnego
prowadzącego turystów do Rynku, które osiągnięte zostanie poprzez renowację posiadanego i funkcjonującego już zabytkowego Hotelu Lothus (znajdującego się dokładnie naprzeciwko zakupionego Pałacu Hatzfeldów).

Oprócz samej rekonstrukcji, ambicją inwestora jest także wprowadzenie do Wrocławia, kolejnej międzynarodowej marki hotelowej. Plany te Rafin ma właśnie wobec projektu rewitalizacji Pałacu Hatzfeldów. Nowy hotel będzie obiektem 5 gwiazdkowy funkcjonującym w ramach międzynarodowej, pieczołowicie wyselekcjonowanej i uznanej sieci hotelowej.

- Główną działalnością Rafinu jest branża deweloperska - budowa osiedli
mieszkaniowych. To dzięki tej działalności realizujemy nadrzędną misję firmy i naszą pasję jaką jest odbudowa i przywrócenie zabytkowych obiektów Wrocławia wraz z implementacją funkcji hotelowych dla wszystkich mieszkańców i turystów – podkreśla Piotr Wiak, wiceprezes ds. handlowych Rafin Developer.

(2 zdjęć)
Wrocławski pałac Hatzfeldów zostanie zrewitalizowany. Za projekt odpowiada pracownia GREG Architekci, fot. mat. pras.