Współczesne życie w zgodzie z naturą - oczami architektów z pracowni Henning LarsenPropertydesign.pl - 13-12-2019 09:04


Architekci z pracowni Henning Larsen zaprojektowali wizję współczesnego osiedla zainspirowanego tradycyjnymi duńskimi wioskami - blisko natury, z naturalnych materiałów i z naciskiem na relacje społeczne. Koncepcja wygrała właśnie konkurs i powstanie w gminie Kopenhaga, będąc jednocześnie pierwszym osiedlem wybudowanym głównie w drewnie.

Architekci z pracowni Henning Larsen Architects we współpracy z biologami i inżynierami środowiska z MOE, podwykonawcy inwestycji, przedstawili ambitny plan generalny osiedla, które ma wyznaczać nowe standardy tego, jak współczesne, nowoczesne społeczności mogą żyć w zgodzie z naturą. Rewolucyjna koncepcja pod nazwą Fælledby (Wspólne miasto) wygrała konkurs na projekt dzielnicy Vejlands na wyspie Amager w gminie Kopenhaga.

Według projektu dzielnica, którą Signe Kongebro z Henning Larsen określił jako „pakt między przyrodą i człowiekiem” będzie pierwszym osiedlem w Kopenhadze wybudowanym w całości... z drewna. Osiedle ma być budowane w naturalny krajobraz, zachowując przy tym jego kluczowe naturalne elementy, takie jak mokradła czy suche zarośla. Dzięki temu będzie zawierać lokalne siedliska owadów, żółwi, ptaków i jeleni.

Jak można przeczytać na stronie pracowni, inspiracją dla projektu był model wsi ze zwartą społecznością i ścisłym związkiem z naturą. Dlatego też osiedle ma formę trzech sekcji/mini-wiosek, co w założeniu ma umożliwić rozwój mniejszych, bardziej intymnych społeczności w obrębie dzielnicy. Ulice w poszczególnych „wioskach” łączyć się będą w punkt centralny skupiska - plac główny, który służyć ma za centrum spotkań i aktywności żyjących w nich społeczności. Wioski oddzielać mają dziko porośnięte naturalne obszary przyrody, integrując budynki z okalającą je naturą. Jest to powrót do tradycji duńskiej architektury wsi budowanych w otwartym krajobrazie, w sąsiedztwie z przyrodą.

Każdy z budynków we Wspólnym Mieście spełniać będzie standardy zrównoważonego rozwoju, a dominującym materiałem budowlanym będzie drewno, na co nalegali deweloperzy By & Havn i PensionDanmark. Oprócz tego w obiekcie zastosowane będą również materiały z recyklingu lub nadające się do ponownego użytku.