×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wspólna sprawa i architektura

  • Autor: propertydesign.pl
  • 06 maj 2014 10:13
Wspólna sprawa i architektura
fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Cykl spotkań „Wspólna sprawa i architektura” organizuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Podczas spotkań zostaną zaprezentowane udane przykłady społecznej debaty w formie architektury i organizacji przestrzeni.

REKLAMA

Zaproszeni do Muzeum Sztuki Nowoczesnej goście pokażą, jak wykorzystanie potencjału społecznego w zarządzaniu miastem może prowadzić do powstawania miejsc służących integracji i sprzyjających upodmiotowieniu obywateli w relacjach z władzą. Coraz częściej zdarza się, że to mieszkańcy realizuję prawo do wynajdywania miasta na nowo takim, jakim go pragną, zaś wokół różnych problemów przestrzennych zawiązują się ruchy społeczne.

Prawo do miasta w sposób nieunikniony zależy od sprawowania kolektywnej władzy nad procesami urbanizacji. Powinno uwzględniać potrzeby rozmaitych mniejszości, na przykład artystów czy osób chcących uprawiać sport. Jak mogłaby wyglądać praktyka demokratycznej, egalitarnej i horyzontalnej organizacji życia architektonicznego realizowanego poprzez sfederalizowanie zarządzania przestrzenią? Czy budowanie społecznej solidarności da się pogodzić ze skuteczną polityką mieszkaniową i administrowaniem architekturą?

Bohaterami cyklu będą niedoceniane przestrzenie: dawna drukarnia, blok na osiedlu z wielkiej płyty czy dom na wsi - na pozór różne od siebie miejsca łączy transformacja jaką przeszły i niestandardowe zarządzane oraz fakt, że stały się potrzebne lokalnym wspólnotom, często stając się przedmiotem obywatelskiego ruchu.

W programie:

8.05, g. 18.00, „Artyści na miejscu przemysłu”, wykład: Daniela Brahms, Les Schliesser

22.05, g.18.00, Promocja książki „Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów", dyskusja: Natascha Drabbe, Aleksanda Kędziorek, Filip Springer, Jan Smaga

29.05, g. 18.00, „Zielony Bronx. Miejskie Zielone Szlaki jako oddolne inicjatywy partnerskie", wykład: Joan Byron, Artur Jerzy Filip

20.06, g.18.00, „Żyć bez kredytu czyli cohousing dla każdego” wykład: Jacques Prades, Ula Siemion, Ania Wieczorek

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie