REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wspólne projekty renowacji zabytków samorządów z Lublina i Łucka za 1,6 mln euro

  • Autor: PAP
  • 28 sie 2021 09:23
Wspólne projekty renowacji zabytków samorządów z Lublina i Łucka za 1,6 mln euro
Renowacja Baszty Gotyckiej w Lublinie i Wieży Czartoryskich w Łucku - to niektóre z przedsięwzięć zrealizowanych przez samorządy obu miast, fot. shutterstock

Renowacja Baszty Gotyckiej w Lublinie i Wieży Czartoryskich w Łucku - to niektóre z przedsięwzięć zrealizowanych przez samorządy obu miast. W ramach współpracy polsko-ukraińskiej samorządowcy pozyskali ponad 1,6 mln euro na renowację zabytków, z czego większość środków to dofinansowanie z UE.

REKLAMA

Lublin i Łuck realizują projekt "Nowe życie starego miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie". Głównym elementem przedsięwzięcia po polskiej stronie jest renowacja zabytkowej baszty na Starym Mieście w Lublinie.

"Baszta tzw. gotycka jest jednym z najważniejszych, chociaż trochę zapomnianych, zabytków Lublina. Jest to najlepiej zachowany, jeśli chodzi o kompletność i historyczną formę, element obwarowań Lublina" - wyjaśnił miejski konserwator zabytków Hubert Mącik, podczas piątkowej konferencji w Lublinie.

Prace obejmują m.in. wzmocnienie konstrukcji, wymianę dachu i zamontowanie iluminacji na zabytkowej wieży. Zdaniem konserwatora, efektem wykonanych prac będzie możliwość oglądania baszty w taki sposób, w jaki widziano ją 500 lat temu. Zakończenie prac jest zaplanowane na 31 października br.

W ramach projektu zorganizowano także drugą edycję Festiwalu Legend Lubelskich. Do końca października ma też powstać makieta XVI-XVII wiecznego Lublina. Będzie wykonana z brązu i ustawiona na kamiennym cokole na pl. Łokietka. W planach jest również przygotowanie publikacji o murach obronnych miasta. Na realizację tych przedsięwzięć Urząd Miasta Lublin, jako partner projektu, pozyskał ok. 527 tys. euro.

Samorządowcy z Ukrainy skupili się na renowacji Wieży Czartoryskich z murem obronnym oraz klasztoru Jezuitów wraz z podziemnymi piwnicami w Łucku na Ukrainie. Koszt prac oszacowano na blisko 1,15 mln euro.

Menedżer projektu, Oleh Parfeniuk, przyznał, że "wyniki przerosły oczekiwania". "Naszym największym osiągnięciem było odkrycie dokonane w podziemiach kolegium jezuickiego. Znaleźliśmy pomieszczenie o powierzchni 170 metrów kwadratowych, o którego istnieniu nie wiedzieliśmy" - powiedział Parfeniuk.

Menedżer informuje, że podziemny kompleks kolegium jezuickiego w Łucku ma zostać zaaranżowany na przestrzeń interaktywnego muzeum. Sekretarz Rady Miasta Łuck Yurii Bezpiatko przypomniał, że współpraca Lublina z Łuckiem trwa już 25 lat.

"Przez ten czas udało nam się zrealizować projekty w zakresie świadczenia usług administracyjnych, ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowo-historycznego oraz współpracy z organizacjami społecznymi" - zaznaczył Bezpiatko.

"Cieszy to, że możemy uczestniczyć w dobrosąsiedzkiej działalności i wspierać się nawzajem" - powiedział Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta Lublin. Dodał, że do tej pory Lublin zrealizował kilkadziesiąt projektów we współpracy z miastami partnerskimi na Ukrainie.

Bezpiatko wyraził nadzieję, że współpraca między samorządami będzie kontynuowana. Podobnego zdania jest sekretarz miasta Lublin. "Na pewno będziemy starali się wspólnie mobilizować się nawzajem ze swoimi partnerami, żeby o takie środki aplikować. O szczegółach w tej chwili trochę za wcześnie mówić" - poinformował Wojewódzki.

Projekt "Nowe życie starego miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie" realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020". Całkowita wartość projektu to ponad 1,6 mln euro, z czego dofinansowanie UE wynosi 90 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie