×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wszyscy chcą do Metropolii

  • Autor: PAP
  • 10 sie 2018 12:09
Wszyscy chcą do Metropolii
fot. pixabay

Wnioski gmin Kalety i Kochanowice ws. przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) przekazało w piątek zgromadzenie tej zrzeszającej dziś 41 samorządów organizacji do zaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego i wojewodę śląskiego.

REKLAMA

To początek ustawowej procedury przyjmowania nowych członków do związku metropolitalnego woj. śląskiego.

Apelując do członków Metropolii o pozytywne odniesienie się do wniosków obu gmin burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech argumentował, że funkcjonują one, podobnie jak inni uczestnicy GZM, w subregionie centralnym woj. śląskiego; są też członkami działającego od kilku lat porozumienia obszaru funkcjonalnego Biały Śląsk.

"Przygotowaliśmy w nim m.in. wspólną strategię rozwoju. (...) Zdając sobie sprawę, że gminy te bezpośrednio z nami nie sąsiadują - Kalety być może zaczną poprzez Tworóg - myślę, że docelowo, w perspektywie wieloletniej należałoby te obrzeżne gminy do Metropolii wciągać. Jeżeli mamy tworzyć spójny plan rozwoju, wspólną strategię, trzeba by o tych gminach myśleć pozytywnie - w kontekście ich przyjęcia do Metropolii" - diagnozował Czech.

W poprzednich miesiącach ruszyły procedury dotyczące wniosków pięciu innych zainteresowanych gmin.

W maju br. procedurę przyjmowania nowych członków GZM zainicjowała już w ten sposób wobec Ornontowic i Orzesza. W czerwcu do skonsultowania z Sejmikiem Woj. Śląskiego i wojewodą skierowano wnioski gmin: Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg, Toszek i Miasteczko Śląskie.

Zgodnie z określoną w ustawie o związku metropolitalnym w woj. śląskim drogą, wnioski takie - poparte m.in. wynikami przeprowadzonych w gminach konsultacji społecznych - zgromadzenie GZM przekazuje uchwałą do zaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego oraz wojewodę śląskiego.

Po uzyskaniu tych opinii odbędzie się dyskusja dotychczasowych 41 członków Metropolii na poziomie zgromadzenia GZM, które podejmie decyzję ws. dalszego procedowania, czyli wysłania wniosków, wraz z opiniami i uzasadnieniami, do premiera.

Gminy Ornontowice, Orzesze, Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg, Toszek i Miasteczko Śląskie przylegają do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od południowego zachodu oraz od północy. Ich wnioski wiążą się m.in. z przejmowaniem przez Metropolię całości organizacji komunikacji miejskiej od jej dotychczasowych organizatorów, którzy obsługują linie autobusowe na terenie tych gmin.

Do Kalet i Kochanowic nie dociera obecnie komunikacja miejska działająca w obrębie GZM. Gmina Kochanowice - położona między Lublińcem, a Częstochową - nie przylega też terytorialnie do obszarów obecnych lub dotąd zgłoszonych potencjalnych członków Metropolii. Gmina Kalety będzie sąsiadowała z GZM, jeżeli jej członkami staną się przylegające do niej Tworóg i Miasteczko Śląskie.

Podczas piątkowej sesji zgromadzenia Metropolii jego członkowie ponadto m.in. przyjęli rezygnację niedawno powołanej członkini zarządu GZM Anety Moczkowskiej (z przyczyn osobistych). Wybrali też jej następcę, którym - zgodnie z kandydaturą zgłoszoną przez podokręg tyski Metropolii został Grzegorz Podlewski, m.in. b. prezes Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica.

Jak przedstawiał przed głosowaniem tego kandydata wiceprezydent Tychów Miłosz Stec, Podlewski jest menadżerem przez wiele lat związanym z branżami telekomunikacyjną i energetyczną. Ostatnio związany z tyskim samorządem, zaangażowany był m.in. w ideę przejęcia przez miasto oświetlenia ulicznego od Tauronu czy szeroko rozumiane zagadnienia smart city.

W piątek przedstawiciele zgromadzenia GZM wyrazili też wolę przystąpienia do Fundacji Unia Metropolii Polskich oraz intencję rozpoczęcia współpracy z Metropolią Ruhry.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) - powołana specjalną ustawą - zrzesza dziś 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych przez ustawę wymagań Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r. Ewentualna zmiana granic związku metropolitalnego może nastąpić od 1 stycznia każdego roku.

Według ustawy związek metropolitalny jest zrzeszeniem gmin woj. śląskiego z silnymi powiązaniami funkcjonalnymi i zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców (w 41 gminach GZM mieszka 2,28 mln osób).

Związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, planowania, koordynacji, integracji i rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Pieniądze związkowi zapewnia m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie