WXCA z umową na opracowanie projektu rozbudowy Teatru Miejskiego w GdyniUM Gdynia - www.gdynia.pl - 31-10-2019 16:23


Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Koncepcję opracuje warszawskie biuro architektoniczne WXCA. Zmodernizowany budynek teatru wpisze się w modernistyczny charakter zabudowy Gdyni.

Propozycja firmy WXCA Sp. z o.o. została wybrana przez sąd konkursowy. Kolejnym krokiem na drodze do realizacji koncepcji były negocjacje między biurem architektonicznym a miastem, a następnie podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji obejmującej projekt przebudowy Teatru Miejskiego.

Elewacja budynku będzie nawiązywać do najlepszych modernistycznych wzorców. Tynkowane ściany uzupełnione zostaną o tektonikę wgłębień. Podkreślą je podziały pionowe. Zastosowany układ podziałów w elewacji poprowadzi gości do strefy wejściowej. Pozwoli również na wyeksponowanie nazwy teatru.

Budynek po rozbudowie będzie wyższy. Wyniesione zostanie poddasze. Przebudowany zostanie dach, a nowo wygospodarowana przestrzeń posłuży za magazyn do dekoracji. Budynek zyska również na kubaturze od strony ul. Bema. Wschodnia ściana obiektu zostanie przesunięta przez wyrównanie w stronę ulicy. Wejście główne zostanie przesunięte w stronę siedziby Urzędu Miasta.

- Modernizacja ucieszy nie tylko aktorów, ale i mieszkańców. Największą i najbardziej widoczną zmianą będzie nowa elewacja i uproszczona bryła budynku. Obiekt doskonale wpisze się w modernistyczną architekturę miasta. Ogromnie cieszy fakt, że artyści w swojej pracy będą mogli korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Widzów ucieszy powiększona szatnia czy nowy wystrój kawiarni. Co najważniejsze, budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przestrzeń nad deskami dużej sceny wzbogaci się o wysoki szyb w którym przechowywane będą rzeczy przydatne przy realizacji przedstawień. Scena zostanie wyposażona w zespół komputerowo sterowanych sztankietów i mostów oświetleniowych. Zmiany przejdą również foyer, kawiarnia i hol wejściowy. Foyer będzie łatwo przekształcić w scenę. Umożliwi to scena mobilna, którą będzie można zamontować w dowolnym miejscu. Zachowana zostanie antresola jako miejsce obserwacji sztuki oraz jako druga kondygnacja kawiarni. Mozaika nie zniknie całkowicie z Teatru Miejskiego. Będzie ją można podziwiać w nowym wystroju kawiarni.

- Obiekt będzie nowoczesny i funkcjonalny. Na drugiej kondygnacji budynku znajdować się będzie pomieszczenie konferencyjne, pozwalające na organizację spotkań, warsztatów czy kameralnych wydarzeń. Zaproponowany przez biuro architektoniczne projekt spełnia nasze oczekiwania wobec tego wyjątkowego na mapie kulturalnej Gdyni miejsca - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Biuro architektoniczne WXCA Sp. z o.o. do końca 2019 roku opracuje dokumentację projektowo-kosztorysową. Jej koszt wyniesie nie więcej niż 980 tys. zł brutto, natomiast maksymalny koszt realizacji przebudowy teatru to 14 mln 300 tys zł brutto. Szacowany termin rozpoczęcia inwestycji to 2021 r.