×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wybitny architekt Mario Botta odwiedzi Warszawę

  • Autor: Politechnika Warszawska
  • 05 cze 2014 09:15
Wybitny architekt Mario Botta odwiedzi Warszawę
fot. PW

Światowej sławy architekt, jakim jest Mario Botta, który współpracował z Le Corbusierem i Louis I. Kahnem wygłosi odczyt pt. Najnowsze realizacje na Politechnice Warszawskiej.

REKLAMA

Mario Botta - urodzony 1 kwietnia 1943 r. w Mendrisio, Szwajcaria. Ukończył liceum artystyczne w Mediolanie, następnie studia w Instytucie Architektury Uniwersytetu w Wenecji, dyplom uzyskał w 1969 r., koreferentami byli Carlo Scarpa i Giuseppe Mazzariol. Podczas pobytu w Wenecji  miał okazję spotkać się i pracować z Le Corbusierem i Louis I. Kahnem.

W 1970 r. otwiera własne studio w Lugano i od tej pory, równolegle prowadzi działalność dydaktyczną – wykłady, seminaria w szkołach architektury w Europie, Azji, w Stanach Zjednoczonych i w Ameryce Łacińskiej. W 1976 r. visiting profesor na Politechnice w Lozannie, a w 1987 r. w Yale School of Architecture w New Haven Stany Zjednoczone. Od 1983 r. profesor tytularny w Szwajcarskich Szkołach Politechnicznych, a w okresie od 1982 do 1987 r. członek Federalnej Komisji Sztuk Pięknych Szwajcarii.

Poczynając od pierwszych realizacji domów jednorodzinnych na terenie Kantonu Ticino, dorobek architekta obejmuje ponad 300 obiektów w różnych typologiach budowlanych: szkoły, banki, budynki administracyjne, biblioteki, muzea i budynki kultu religijnego.

Otrzymał liczne nagrody i międzynarodowe dowody uznania, między innymi:

1986 Chicago Architecture Award

1995 Europejska Nagroda Kultury, Karlsruhe, Niemcy

1996 Merit Award for Execellence in Design AIA, California

1999 Chevalier dans l’Ordre national de la Legion d’Honneur, Paryż

2003 Swiss Award 2003 w dziedzinie kultury, Zurych

2005 Grande Ufficiale al Merito Republiki Włoskiej, Rzym

2006 European Union Prize for Cultural Heritage Europa Nostra, Haga

2007 International Architecture Award, The Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design

2010 The Golden Award for Global Contribution in Architecture, Architecture + Design & Spectrum Foundation, Kuala Lumpur.

Honorowy członek wielu międzynarodowych instytucji kulturalnych, Doctor Honoris Causa wielu uniwersytetów w Argentynie, Grecji, Rumunii, Brazylii i Szwajcarii. W ostatnich latach, w ramach tworzenia Uniwerytetu Szwajcarii włoskiej, podjął się jako pomysłodawca, utworzenia nowej Akademii Architektury w Mendrisio, gdzie do dziś wykłada. Mieszka i pracuje w Mendrisio i w Lugano.

Konwersatorium odbędzie się 10 czerwca 2014 r., o godz. 12.15 w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, przy ul. Plac Politechniki 1.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie