×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wybrano wykonawcę adaptacji siedziby Muzeum Pamięci

  • Autor: PAP
  • 13 mar 2020 15:01
  • Aktualizacja: 13 mar 2020 15:07
Wybrano wykonawcę adaptacji siedziby Muzeum Pamięci
Fot. Helloquence / Unsplash

Wyłoniona została w piątek firma, która zajmie się adaptacją zabytkowego budynku w Oświęcimiu na siedzibę tworzonego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - podało muzeum. Jej oferta opiewała na ponad 14,7 mln zł. Prace mają potrwać do połowy 2021 r.

REKLAMA

Na przetarg wpłynęło osiem ofert. Spośród nich wybrana została propozycja oświęcimskiej firmy Arco System. Była najniższa ze złożonych.

Muzeum powstanie w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Z dokumentacji przetargowej wynika, że wyłoniony wykonawca będzie miał czas na wywiązanie się z umowy do 30 czerwca 2021 r. Wymagany termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie upływa z 30 listopada 2021 r.

Muzeum ma przypominać m.in. o mieszkańcach, którzy pomagali więźniom Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.

W ub.r. rozstrzygnięty został przetarg na przygotowanie koncepcji muzeum, wykonanie projekt remontu i modernizacji zabytkowego budynku, a także opracowanie projektu ekspozycji stałej oraz jej szczegółowego scenariusza. Wygrała go Pracownia Konserwacji Zabytków Arkona z Krakowa. Realizacja wszystkich prac projektowych jest przewidziana do września 2020 r.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin w 2018 r. zapowiadał, że uroczyste otwarcie mogłoby się odbyć 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie