REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wybrano wykonawcę. Zaraz ruszy remont placu Trzech Krzyży w Warszawie

  • Autor: ZDM
  • 13 lip 2022 14:51
Wybrano wykonawcę. Zaraz ruszy remont placu Trzech Krzyży w Warszawie
Plac Trzech Krzyży czeka przebudowa. Wykonawca został wybrany, fot. ZDM Warszawa

Firma Delta za ponad 16 mln zł wprowadzi zmiany na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Jej oferta okazała się najkorzystniejsza spośród pięciu, jakie wpłynęły do ZDM w przetargu na remont warszawskiego placu.

REKLAMA

  • Plac Trzech Krzyży w Warszawie czeka przebudowa.
  • ZDM wybrał właśnie wykonawcę.
  • Plac jest zabytkowy, dlatego na wszystkie prace musiał wyrazić zgodę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Choć w ostatnich latach na placu Trzech Krzyży wyremontowano chodniki oraz wymieniono oświetlenie, montując latarnie stylizowane na zabytkowe pastorały, to piesi wciąż muszą przechodzić przez nieosygnalizowane przejście przez cztery pasy jezdni, sama jezdnia nadal wymaga naprawy, a rowerzyści nie mają swoich tras. Dlatego, ZDM chce to miejsce zmienić.

Celem jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu uczestników ruchu. Inwestycja powoli wkracza w decydującą fazę. Właśnie wybrano wykonawcę robót budowlanych. Zdecydowano się powierzyć prace warszawskiej firmie Delta. Jej oferta, opiewająca na 16 mln 786 tys. zł brutto, okazała się najkorzystniejsza spośród zgłoszonych w przetargu. Ostatni krok procedury przetargowej powinien nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. ZDM liczy, że stanie się to jeszcze w wakacje. Na realizację inwestycji będzie mieć 180 dni.

Światła, jezdnia i infrastruktura rowerowa 

Inwestycja zakłada budowę sygnalizacji świetlnej oraz azyli na przejściu dla pieszych na wysokości kościoła św. Aleksandra, po południowej stronie placu. Poprawi ona bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, którzy mają w tym miejscu do pokonania szerokie jezdnie. Obie zebry przez trzy i cztery pasy ruchu, zostały ocenione kolejno na 1 i na 0 w audycie przejść dla pieszych. To jedne z najbardziej niebezpiecznych przejść w centrum miasta.

W planach jest remont jezdni i chodników samego placu i fragmentów ulic dochodzących do niego, a także ronda de Gaulle’a oraz krótkiego odcinka ulicy Nowy Świat łączącego te dwa punkty. Będzie to kolejna renowacja nawierzchni zaplanowana na ten rok, które obejmują m.in. ulice W. Sławka, A. E. Odyńca, Chodecką, Saską, Egipską czy ciąg ulic B. Czecha i Trakt Brzeski. 

Nie przybędzie zieleni

Plac jest zabytkowy, dlatego na wszystkie prace musiał wyrazić zgodę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ostateczna wersja projektu jest zgodna z jego stanowiskiem, skupia się na poprawie warunków ruchu pieszych, kierowców i rowerzystów z uwzględnieniem ważnej roli autobusów miejskich. Konserwator zabytków zwrócił uwagę na istniejące osie widokowe oraz układ kompozycyjny i urbanistyczny placu. Choć, ZDM proponował szereg zmian związanych z wprowadzeniem zieleni na plac, to ostatecznie, zgodnie ze stanowiskiem konserwatora, zmiany w tym względzie będą niewielkie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie