REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w nowej siedzibie

  • Autor: PAP
  • 02 paź 2021 09:26
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w nowej siedzibie
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w nowej siedzibie, fot. shutterstock

Studenci i pracownicy Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpoczynają nowy rok akademicki w nowej siedzibie – dawnym gmachu Instytutu Fizyki po gruntownej modernizacji przeprowadzonej kosztem 45 mln zł.

REKLAMA

Działający wcześniej w tym miejscu Instytut Fizyki przeniósł się do dysponującego nowoczesnymi laboratoriami Centrum Edukacji i Badań Interdycyplinarnych w Chorzowie. Wydział Humanistyczny działał wcześniej, od 1991 r., w przedwojennym budynku przy Placu Sejmu Śląskiego, nieprzystosowanym do potrzeb dydaktyki. Kierunki filologiczne tego wydziału pozostają w budynku Centrum Dydaktyczno-Naukowego Kierunków Neofilologii w Sosnowcu, oddanym do użytku w 2008 r.

"Cieszymy się, bo to niebywała zmiana. Po raz pierwszy wydział humanistyczny - wcześniej filologiczny - ma takie miejsce, w którym można się poczuć wyjątkowo komfortowo. Wszystko zostało tu zaprojektowane i przemyślane pod kątem nauk humanistycznych i tak, by sprawnie i dobrze służyło studentom, by warunki pracy były jak najlepsze" - powiedział w piątek dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Andrzej Dziadek.

"Część katowicka naszego wydziału otrzymała możliwość przeniesienia się z Placu Sejmu Śląskiego na ul. Uniwersytecką, do kampusu. Możemy korzystać z powierzchni, których na Placu Sejmu nie mieliśmy - chodzi o salę na 270 osób czy salę kinową. Pracownicy też mają bardzo dobre warunki do pracy, a studenci mają sporo przestrzeni i konsumpcyjnej, i do odpoczynku, i do integrowania się, i są w kampusie, a tuż obok jest biblioteka - Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Dla nas, humanistów, to rzecz najważniejsza, by mieć dostęp do książek" - dodała prodziekan ds. rozwoju Wydziału Humanistycznego UŚ dr hab. Lucyna Sadzikowska.

Powierzchnia obiektu to blisko 15 tys. m kwadratowych. Znajdują się tam m.in. aula wykładowo-teatralna z 278 miejscami, aula wykładowo-kinowa ze 107 miejscami, aula wykładowa ze 107 miejscami oraz sala kinowa z widownią liczącą 32 miejsca, liczne sale konwersatoryjne oraz konserwatoryjno-ćwiczeniowe oraz sale komputerowe i multimedialne.

W budynku jest też taras na dachu, kuchnia wraz z salą konsumpcyjną, księgarnia, pokój wyciszeń, przestrzeń wystawiennicza oraz gabinet logopedyczny oraz terapeutyczny, z lustrem weneckim, umożliwiającym studentom śledzenie przebiegu sesji terapeutycznej.

Prace trwały od 2018 r. Wartość inwestycji to 45 mln zł, z czego 11 mln zł pochodziło z dotacji - 2 mln zł przekazało miasto Katowice, 2 mln zł - Ministerstwo Edukacji i Nauki, a 7 mln zł to środki z Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Podobał się artykuł? Podziel się!