REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowa architektura poznańskiego Starego Miasta będzie lepiej wyeksponowana

  • Autor: UM Poznań
  • 11 paź 2017 09:12
Wyjątkowa architektura poznańskiego Starego Miasta będzie lepiej wyeksponowana
fot. pixabay.com

W Poznaniu jest projekt uchwały o powołaniu parku kulturowego na liczącym niemal 40 hektarów obszarze. Ruszają pierwsze spotkanie konsultacyjne.

REKLAMA

Spotkanie to jest kontynuacją konsultacji społecznych, które rozpoczęły się 20 czerwca.  Wówczas podczas spotkania informacyjnego zaprezentowano założenia parku i rozpoczęto zbieranie wniosków do wstępnego tekstu dokumentu. W wyniku zgłoszonych postulatów uszczegółowiono i uzupełniono jego zapisy. Osoby, które chcą włączyć się w kształtowanie przestrzeni Starego Miasta, będą mogły zrobić to w październiku nie tylko podczas spotkania konsultacyjnego. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zaprasza również na warsztat projektowy, który odbędzie się 21 października w Galerii Miejskiej Arsenał - informuje oficjalny portal miejski Poznania.

Skuteczne narzędzie

Park kulturowy to jedna z form ochrony krajobrazu kulturowego, określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pozwala ona na uporządkowanie przestrzeni - m.in. poprzez ograniczenie nadmiaru elementów reklamowych i wyeksponowanie wyjątkowej architektury obszaru miasta, którego dotyczy.

Projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie powołania parku kulturowego na terenie Starego Miasta zbiera i porządkuje zasady zawarte w już istniejących dokumentach miejskich. Znajdują się w nim szczegółowe zapisy, regulujące umieszczanie reklam, szyldów, prowadzenie remontów czy funkcjonowanie sezonowych ogródków przy restauracjach.

W projekcie uchwały znajdziemy też m.in. zapisy mówiące o tym, w jaki sposób należy lokalizować urządzenia techniczne, takie jak klimatyzatory. Są tam też zasady dotyczące remontów budynków, m.in. stolarki okiennej czy kolorystyki elewacji.  Do tej pory przestrzeń wokół zabytku na Starym Mieście nie była tak chroniona jak sam zabytek. A przecież o unikalności tego miejsca świadczą nie tylko obiekty, ale również ich otoczenie - informuje oficjalny portal miejski Poznania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie