REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowy ogród powstaje przy zabytkowym kościele w Nidku

  • Autor: PAP
  • 19 maj 2022 12:36
Wyjątkowy ogród powstaje przy zabytkowym kościele w Nidku
Wyjątkowy ogród powstaje przy zabytkowym kościele w Nidku, fot. shutterstock

Ogród, wzorowany na klasztornych wirydarzach, pełen kwiatów i roślin, które można spotkać w dziełach sztuki, powstaje przy zabytkowym, drewnianym kościele śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku – zakomunikowała w czwartek diecezja bielsko-żywiecka.

REKLAMA

Drewniany kościół w Nidku został wzniesiony prawdopodobnie przed 1539 r. Jest świątynią późnogotycką, która zachowała się do czasów współczesnych bez większych zmian. Wieża powstała w 1617 r.

Bielsko-żywiecki konserwator architektury i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz, cytowany w komunikacie diecezjalnych służb prasowych, wskazał, że ogród ma m.in. przybliżyć bogatą symbolikę roślin, "do których często odwoływali się artyści malując lub rzeźbiąc na rzecz świątyń".

"Jednocześnie w ogrodzie zostaną ustawione fragmenty drewnianych konstrukcji, które pozwolą z bliska zobaczyć techniki ciesielskie, którymi posługiwano się budując drewniane kościoły. Dzięki temu, łatwiej będzie zrozumieć, czym jest zrąb, jak wygląda niedostępna dla zwiedzającego konstrukcja więźby dachowej w konstrukcji storczykowej, czy też jak tworzono szkielet konstrukcyjny pod baniasty hełm sygnaturki lub w jakim kształcie wycinano portale wejściowe" - zapowiedział ks. Szymon Tracz.

Duchowny dodał, że zrekonstruowany zostanie też fragment szańca obronnego. Będzie on przypominał, iż drewniane kościoły wzmocnione parkanem i szańcami często stanowiły miejsca obrony mieszkańców wsi przed atakami nieprzyjaciela.

Diecezja podała, że ogród już niedługo będzie mógł otworzyć swoje podwoje dla odwiedzających.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu "Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej - udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym". Obejmuje ono sześć kościołów: w Polance Wielkiej, Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku i Osieku, a także budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Prace są niezbędne, by te obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.

Na realizację projektu diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość całości wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy. Prace w Nidku wsparli także urząd gminy w Wieprzu oraz parafianie.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie