Wykonawca remontu wieży ratusza w Cieszynie - jeszcze w tym rokuPAP - 19-07-2021 11:51


Samorząd Cieszyna chce w br. wyłonić wykonawcę remontu elewacji wieży zabytkowego ratusza z XIX w. Jednym z elementów tych prac będzie ponowne osadzenie na jej szczycie iglicy, którą wiatr złamał cztery lata temu – dowiedziała się PAP w magistracie w Cieszynie.

Rzecznik samorządu Katarzyna Koczwara poinformowała PAP, że iglica miała wrócić na wieżę już na przełomie 2018 i 2019 r. "Z uwagi na bardzo duże problemy w uzyskaniu pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich i budowlanych (…) ostatecznie dokumentacja projektowa została odebrana dopiero w lutym br. W marcu został złożony wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę i do dnia dzisiejszego ta procedura trwa" - poinformowała Koczwara.

Jak dodała, dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę, miasto rozpisze przetarg, który ma wyłonić wykonawcę renowacji zwieńczenia wieży oraz częściowego remontu jej elewacji. Wyraziła nadzieję, że stanie się to jeszcze w br.

W budżecie Cieszyna na remont wieży przewidziano 500 tys. zł.

Rzecznik dodała, że w przyszłych latach planowana jest też m.in. renowacja elewacji budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, budowa windy, która umożliwi dostęp do ratusza niepełnosprawnym i dostosowanie obiektu do zgodności z przepisami przeciwpożarowymi.

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie zaprojektował został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która później służyła radnym.

Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.

Metalowa iglica z ratuszowej wieży została złamana podczas wichury w 2017 r.