"Wytyczne rowerowe" ułatwią projektowanie tras w PomorskiemGdansk.pl - 23-02-2021 10:47


Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wydał opracowanie dotyczące planowania, budowanie i zarządzania trasami rowerowymi, przeczytamy na Gdansk.pl. Rekomendacje trafią do wszystkich pomorskich powiatów i gmin, jako zbiór dobrych praktyk i rozwiązań w zakresie turystyki i mobilności rowerowej.

“Wytyczne rowerowe” mają ułatwić projektowanie tras rowerowych w zgodzie z aktualnym stanem prawnym, a jednocześnie wesprzeć budowanie dróg wysokiej jakości, spójnych, bezpiecznych i wygodnych dla użytkowników.

Opracowanie zawiera m.in. informacje, jak tworzyć trasy rowerowe w różnym terenie m.in. na obszarach leśnych, wałach przeciwpowodziowych czy dawnych nasypach kolejowych. Ponadto czytelnik dowie się z niego, jak projektować parkingi rowerowe, czy też węzły komunikacyjne (bike & ride). W dokumencie zebrano również szczegółowe wytyczne dotyczące samej infrastruktury, jak np. odpowiednia nawierzchnia drogi, szerokość i prawidłowe oznakowanie. Dodatkowo, opracowanie uwzględnia także problematykę ochrony środowiska i krajobrazu.

Opracowanie „Wytyczne rowerowe. Projektowanie i utrzymanie turystycznych tras rowerowych w województwie pomorskim” zostało przygotowane na zlecenie i we współpracy z Departamentem Turystyki UMWP.