REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wzgórze Luizy z punktem widokowym na Gdańsk

  • Autor: PAP
  • 06 lis 2017 13:26
Wzgórze Luizy z punktem widokowym na Gdańsk
Fot. pixabay

Na Wzgórzu Luizy w dzielnicy Łostowice-Ujeścisko w południowej części Gdańska został w sobotę odsłonięty punkt widokowy. W ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk" planowane jest odsłonięcie w sumie kilkudziesięciu widoków na terenie miasta.

REKLAMA

Ideą projektu "Spojrzenie na Gdańsk" autorstwa Witolda Pawła Burkiewicza z Działu Ogrodnika Miejskiego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni jest przywrócenie historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazanie nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej. Autor projektu tłumaczy, że ideą "Spojrzenia na Gdańsk" jest odkrywanie miasta z takich miejsc, perspektyw, z których go nie znamy. Uważa, że dzięki osiom widokowym możliwe jest przeprowadzenie analizy przestrzeni miejskiej.

Odsłonięta w sobotę oś widokowa jest dziewiątą otwartą w minionym roku na terenie Gdańska. Swój początek ma na Wzgórzu Luizy położonym w dzielnicy Łostowice-Ujeścisku u zbiegu ul. Niepołomickiej i ul. Kampinoskiej. Burkiewicz wyjaśnił, że po II wojnie światowej to miejsce nazywano także "Wzgórzem Zielińskiego" od nazwiska właściciela terenu. Ze wzgórza odsłania się widok w stronę zachodniej obwodnicy Trójmiasta i peryferyjnych dzielnic Gdańska. Większość odsłoniętych do tej pory osi widokowych w Gdańsku znajduje się w Oliwie i we Wrzeszczu i odsłania widok głównie w kierunku morza.

Projekt "Spojrzenie na Gdańsk" zainaugurowało rok temu otwarcie przy ul. Polanki 125 w Oliwie jedynej do dziś zachowanej osi widokowej z Dworów Oliwskich w kierunku morza. Dwa kolejne widoki odsłonięto we Wrzeszczu (pierwszy ze wzgórza nad ul. Podleśną, drugi z tzw. Kaczego Dołka nad ul. Jaśkowa Dolina - oba w kierunku Zaspy i morza). Osie widokowe powstały też w dzielnicy Aniołki (ze wzgórza nad ul. Wronią na tereny stoczniowe) oraz we Wrzeszczu (z Góry Jana, spod tzw. Ślimaka na Stary Wrzeszcz, Nowy Port i morze). Trzy ostatnie widoki otwarto w Oliwie (w kierunku Żabianki, Sopotu i morza, spod Pachołka - w kierunku Starej Oliwy, Wrzeszcza i terenów stoczniowych oraz z leśnych wzgórz w Dolinie Szwabego).

Podczas zaplanowanej na kilka lat realizacji projektu "Spojrzenie na Gdańsk" odsłoniętych ma być kilkadziesiąt widoków, stanowiących niezwykłą wartość kulturową Gdańska. Docelowo każdy punkt widokowy ma być wyposażony w ławki, barierki i platformy widokowe. W planach jest również wydanie mapy i mini-przewodnika po gdańskich widokach. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie