REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Wzgórze zamkowe w Oświęcimiu pod ochroną

  • Autor: PAP
  • 14 lis 2017 16:14
Wzgórze zamkowe w Oświęcimiu pod ochroną
Fot. pixabay

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z zabezpieczeniem przed osuwaniem wzgórza w Oświęcimiu, na którym stoją średniowieczne zamek i wieża.

REKLAMA

- Miasto podpisało umowę z wykonawcą, który wejdzie na plac budowy jeszcze w br. - powiedziała rzecznik magistratu w Oświęcimiu Katarzyna Kwiecień.

Podczas prac na wzgórzu, w miejscach, gdzie występują największe uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu, wykonane zostaną m.in. kotwy gruntowe na skarpie wzgórza i ułożona siatka wraz z matą przeciwerozyjną. Wybudowana zostanie konstrukcja oporowa w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego.

Wzgórze zamkowe zaczęło się rozwarstwiać wkrótce po powodzi w 2010 r. Wówczas jego część została wzmocniona kotwami oraz poprzez ułożenie maty przeciwerozyjnej.

Rzecznik oświęcimskiego magistratu dodała, że w przyszłym roku rozpoczną się też prace, których celem będzie udostępnienie kryjących się we wnętrzu wzgórza dwóch tuneli wybudowanych w pierwszej połowie XX w. Jeden z nich jest dziełem austriackich zaborców, a drugi powstał podczas niemieckiej okupacji. Tunele będzie można zwiedzić w drugiej połowie 2019 r.

- Prace w przecinających się tunelach polegały będą m.in. na odtworzeniu otworów wejściowych i skomunikowaniu ich z istniejącym wokół wzgórza układem dróg publicznych. Oświęcimskie Muzeum Zamek planuje ulokować w ich wnętrzu trasę historyczną, która przybliży okres I wojny światowej - powiedziała Kwiecień.

Projekt, który obejmuje wzmocnienie wzgórza oraz przygotowanie tuneli z myślą o zwiedzających - będzie kosztował ponad 4 mln zł. Oświęcim pozyskał na ten cel 1,3 mln zł z pieniędzy unijnych.

Oświęcimski zamek należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Jego najstarsze części pochodzą z XV lub XVI w. W 1454 r. gościła tam Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 r. król Władysław Jagiellończyk. W 1518 r. zatrzymała się w Oświęcimiu królowa Bona Sforza d'Aragona, a w 1574 r. przejeżdżał przez miasto król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji. Tuż obok zamku stoi XIII-w. wieża obronna. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie