REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

XIX-wieczna leśniczówka w Lipniku zostanie odrestaurowana

  • Autor: PAP
  • 23 wrz 2022 13:40
XIX-wieczna leśniczówka w Lipniku zostanie odrestaurowana
Leśniczówka w Lipniku. Fot. Lipnik

Renowacji doczeka się zrujnowana zabytkowa, XIX-w. leśniczówka w Lipniku, obecnie dzielnicy Bielska-Białej. Ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Powstać ona ma do końca roku – dowiedziała się w piątek PAP w Nadleśnictwie Bielsko.

REKLAMA

Leśnicy podali w dokumentacji, że termin składania ofert upływa 5 października. Wykonawca będzie miał czas na jej przygotowanie do końca bieżącego roku.

Ogłoszenie przetargu zapowiadał w lipcu p.o. dyrektora Lasów Państwowych Józef Kubica. W rozmowie z PAP wyraził wówczas nadzieję, że jeszcze w tym roku powstanie projekt, a w przyszłym rozpocznie się remont. "Myślę, że w ciągu dwóch lat powinniśmy zakończyć całość. Zamiar jest taki, by w leśniczówce mieściła się filia naszego ośrodka kultury leśnej w Gołuchowie" - powiedział.

Nadleśnictwo Bielsko przy restauracji zabytkowej leśniczówki skorzysta z funduszy UE. Zadanie to zostało ujęte w porozumieniu dotyczącym wspólnego projektu Lasów Państwowych z Polski i Słowacji, które podpisano w lipcu.

Polskie Lasy Państwowe na renowację leśniczówki mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 procent kosztów. Tyle samo otrzymają Słowacy, którzy także będą remontowali drewniany budynek. Pomiędzy obiektami zostanie wyznaczony szlak turystyczny.

Leśniczówka została wzniesiona w 1884 r. Jest dziełem urodzonego w pobliskich Łodygowicach architekta Emanuela Rosta. Drewniany budynek pełnił funkcję siedziby zarządu lasów oraz punktu gastronomiczno-usługowego dla turystów. Od lat 50. XX w. znajdowały się w nim kwatery robotników leśnych. Użytkowany był też m.in. przez szkołę. Później obiekt stał pusty i niszczał. W 2018 r. leśniczówka została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie