REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

XVI-wieczny ołtarz główny wrocławskiej katedry zostanie zrekonstruowany

  • Autor: PAP
  • 11 sty 2018 16:28
fot. pixabay.com

Powstały w XVI w. ołtarz główny katedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu zostanie zrekonstruowany. Władze miasta, przedstawiciele archidiecezji oraz wrocławskiego Muzeum Narodowego podpisały w tej sprawie list intencyjny.

REKLAMA

Renesansowo-manierystyczny ołtarz biskupa Andreasa von Jerina powstał w XVI w.; jest on wykonany prawie w całości ze srebra. W 1945 r. przed oblężeniem ówczesnego Breslau został zdemontowany i zabezpieczony. Części wykonane ze srebra przechowano w katedralnym skarbcu, a tablice z malowidłami trafiły do kościoła w Szamotułach. Stamtąd w połowie lat 60. powróciły do Wrocławia i trafiły do Muzeum Archidiecezjalnego.

Sygnatariusze listu intencyjnego zadeklarowali, że ołtarz zostanie zrekonstruowany i scalony. Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski podkreślił, że podpisanie listu jest kolejnym krokiem w rekonstrukcji ołtarza i przywróceniu blasku katedrze. "To wyraz ciężkiej pracy i współpracy diecezji wrocławskiej z władzami miasta i muzeum" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że ołtarz ufundowany w 1591 r. przez luterańskiego biskupa Andreasa von Jerina ma niezwykłą historię. "Trudno wyobrazić sobie dzieło, które lepiej wpisywałoby się w historię i tożsamość katedry, Ostrowa Tumskiego i Wrocławia" - wyjaśnił.

Ołtarz przedstawia historię życia Jana Chrzciciela, patrona diecezji i miasta. "Biskup von Jerin zapłacił za niego majątek, bo aż 10 tysięcy talarów" - powiedział Oszczanowski.

Jak podkreślił, ołtarz oparł się próbie czasu. "Najpierw kiedy w 1632 r. wojska szwedzkie wkroczyły na teren Ostrowa Tumskiego, większość ołtarza przeniesiono poza teren tej wyspy. Później, w okresie II wojny światowej ponownie ewakuowano części ołtarza i ukryto je w podziemiach katedry, z kolei same skrzydła wyniesiono poza teren Ostrowa" - powiedział Oszczanowski.

W ubiegłym roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbyła się wystawa, na potrzeby której częściowo zrekonstruowano ołtarz. "Wystawa potwierdziła zasadność powrotu ołtarza - odwiedziło ją wtedy ponad 50 tys. osób" - zaznaczył Oszczanowski.

"Przywrócenie ołtarza biskupa Jerina naszemu miastu sprawi, że Wrocław zyska zabytek światowej rangi i niezwykłą atrakcję turystyczną" - powiedział w czwartek po podpisaniu listu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie