REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Z okazji 100 rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego powstał mural z jego wizerunkiem

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 lis 2021 14:05
Z okazji 100 rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego powstał mural z jego wizerunkiem
Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego na bloku, w którym mieszkał. fot. mat. prasowe

W Warszawie z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego odsłonięto mural z jego wizerunkiem. Malunek powstał na bloku, w którym mieszkał najwybitniejszy polski trener piłkarski.

REKLAMA

  • 9 listopada na budynku przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie oficjalnie odsłonięto mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego.
  • Na dzieło złożyło się 240 m kw. powierzchni, ponad 40 litrów farb i 1060 elementów ceramicznych.
  • Autorami mural jest duetu artystyczny Czary-Mury. Mecenat nad projektem objął zaś STS, sponsor narodowej reprezentacji piłkarskiej.

 – Chcemy bardzo serdecznie podziękować duetowi Czary-Mury, który uparcie aż dwa lata walczył o powstanie muralu, a także mecenasowi tego projektu, sponsorowi reprezentacji Polski w piłce nożnej, firmie STS, dzięki któremu realizacja projektu była możliwa. Dziękujemy również zarządcy budynku oraz całej wspólnocie, która z entuzjazmem przyjęła pomysł stworzenia tego unikatowego dzieła. Mural dla rodziny będzie dumą i pamiątką, a dla okolicznych mieszkańców miłym wspomnieniem i znakiem rozpoznawczym budynku Madalińskiego 49/51, w którym przez wiele lat mieszkał dziadek. Cała rodzina jest ogromnie wzruszona i dumna – mówi Berenika Górska, wnuczka „Trenera Tysiąclecia”.

Przeczytaj także >> 
Portret Czesława Niemena zdobi budynek na warszawskiej Woli

Mural na warszawskim Mokotowie powstawał 21 dni. Przedstawia mierzącą ponad 9 metrów postać Kazimierza Górskiego wraz z jednym z jego najbardziej znanych cytatów „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie”. Praca jest wyjątkowa, bo tworzona w dwóch technikach artystycznych – na części malowidła wykorzystano ponad tysiąc elementów ceramicznych, które w połączeniu z promieniami słońca sprawiają, że całość jest jeszcze bardziej efektowna.

– Pod koniec 2020 roku wysłaliśmy zapytania do potencjalnych sponsorów, zastanawiając się, kto mógłby nam pomóc w realizacji tego wyjątkowego projektu. W większości przypadków nie było niestety odzewu. Nie poddawaliśmy się i zdecydowaliśmy, że dobrym pomysłem będzie kontakt ze sponsorami reprezentacji w Polski w piłce nożnej. To był strzał w dziesiątkę. Najszybciej odezwał się do nas STS, którego gotowość do działania i entuzjazm od razu utwierdziły nas w przekonaniu, iż wspólnie sprawimy, że mural Kazimierza Górskiego ujrzy światło dzienne i zrealizujemy tym samym nasze artystyczne marzenie – mówią Marek Grela i Marta Piróg, artyści występujący pod nazwą Czary-Mury. I dodają: – Od początku istnienia Czary-Mury zależało nam na stworzeniu tego muralu, dlatego niestrudzenie dążyliśmy do realizacji tego projektu i cierpliwie dopełnialiśmy wszystkich formalności przez prawie dwa lata.

Paweł Rabantek, dyrektor marketingu w STS, dodaje, że mecenat muralu doskonale wpisuje się w realizowaną przez firmę strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, która w dużej mierze opiera się na działaniach Fundacji STS oraz działaniach sponsorskich. – Od razu wiedzieliśmy, że chcemy być częścią tej wyjątkowej inicjatywy. Decyzja o podjęciu współpracy z artystami z Czary-Mury i ufundowaniu muralu Kazimierza Górskiego zapadła bardzo szybko. Sport leży w DNA naszej firmy. Od lat jesteśmy dumnym sponsorem m.in. reprezentacji Polski w piłce nożnej, a od teraz również dumnym mecenasem muralu upamiętniającego najwybitniejszego polskiego trenera – mówi Paweł Rabantek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie