×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Z zabytkowej Wielkiej Alei Lipowej wycięto 12 drzew

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2018 12:33
Z zabytkowej Wielkiej Alei Lipowej wycięto 12 drzew
fot. unsplash

Na polecenie służb sprawujących pieczę nad gdańską zielenią wycięto 19 martwych drzew składających się na zabytkową Wielką Aleję Lipową. Gdy niemal 250 lat temu powstała aleja, tworzyło ją 1,4 tys. drzew. Dziś jest ich około 700 i wiele z nich powoli obumiera.

REKLAMA

O wycięciu drzew poinformowała Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (GZDiZ), na zlecenie którego przeprowadzono prace. Wyjaśniła, że wycinka, która miała miejsce w ostatnich dniach była konieczna, bo drzewa były w tak złym stanie, że zagrażały bezpieczeństwu ludzi. Dodała, że na wycinkę drzew pozwolenie wydał sprawujący pieczę nad Aleją Miejski Konserwator Zabytków.

Kiljan przywołała najnowsze oceny specjalistów, które wskazują, że Wielka Aleja Lipowa "biologicznie znajduje się w ostatnim stadium zamierania". "Wykonywane co roku przeglądy techniczne drzewostanu wykazują pogarszający się z roku na rok stan zdrowotno-techniczny drzew rosnących w Alei. Niemal połowa drzew kwalifikuje się do usunięcia lub dokonania ich poważnej redukcji" - wyjaśniła rzeczniczka w rozesłanym mediom komunikacie.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni na bieżąco bada stan poszczególnych drzew, a decyzje o wycięciu konkretnych roślin podejmuje tylko wtedy, gdy zagrażają one bezpieczeństwu - tłumaczyła. Przypomniała, że od 2007 do 2016 r., po konsultacji z konserwatorem zabytków wycięto w sumie 81 drzew.

W nadchodzącym roku GZDiZ planuje wykonać kolejną inwentaryzację drzew w Alei, a także częściową wymianę gruntu. Nowo nawieziona ziemia ma zastać wzbogacona preparatami poprawiającymi strukturę i właściwości odżywcze gleby.

Wielka Aleja Lipowa - jedna z najstarszych w Europie - ciągnie się wzdłuż jednej z najważniejszych i najbardziej ruchliwych arterii Gdańska - Alei Zwycięstwa, która łączy historyczne centrum miasta z Wrzeszczem (niegdyś osobna miejscowość, dziś dzielnica Gdańska). Pomysłodawcą i fundatorem powstałej w latach 1768-1770 Alei był ówczesny burmistrz miasta - Daniel Gralath. Posadzono wówczas w sumie 1416 lip holenderskich - w czterech rzędach, z których każdy liczył po 354 drzewa. Lipy tworzyły aleję o długości ponad dwóch kilometrów i szerokości ponad 34 metrów.

Aleja w dobrej formie przetrwała II wojnę światową. W 1967 r. została wpisana do rejestru zabytków. Liczne inwestycje prowadzone w obszarze Alei w latach powojennych, zwłaszcza w latach 70. ub. wieku sprawiły jednak, że część drzew obumarła: miejscami zastąpiono je nowymi, sadząc je jednak w lokalizacjach nie odpowiadających historycznemu układowi i używając innych gatunków lip. Obecnie aleję tworzy ok. 700 drzew, z czego około 100 to oryginalne lipy zasadzone około 1770 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie