Za 10 mln zł ruszy przebudowa parku w Piotrkowie TrybunalskimPAP - 30-10-2020 11:03


Letnia scena, plac zabaw i siłownia, tysiące nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów oraz podest widokowy z leżakami – to tylko część z nowości, jakie pojawić się mają w parku Belzackim w Piotrkowie Trybunalskim. Przebudowa miejskiego zieleńca ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Poinformował o tym w piątek PAP szef biura prasowego piotrkowskiego magistratu Jarosław Bąkowicz.

Prezydent miasta Krzysztof Chojniak podkreśla, że po zakończeniu inwestycji park Belzacki zachęcać będzie do spacerów wieloma atrakcjami. Zaznacza jednocześnie, że planowana rewaloryzacja parku to nie tylko inwestycja w rekreację, ale także ekologię. "Nieustannie dbamy o przyrodniczą równowagę w Piotrkowie Trybunalskim wiedząc, jak ważne są +zielone płuca+ w każdym mieście. Taką funkcję w zachodniej części miasta będzie pełnił zrewitalizowany park Belzacki" - mówi.

Jak informuje Bąkowicz, rewaloryzacja miejskiego zieleńca zakłada m.in. budowę nowych oraz przebudowę istniejących alejek. W miejscu, w którym kiedyś miał znajdować się zabytkowy dworek, stanie portyk. Pojawią się także: altana, belwederek, trejaże oraz pergole. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także budowę letniej sceny, która znajdzie się przy budynku przewidzianym jako siedziba klubu młodzieżowego. Obok znajdzie się automatyczna toaleta.

Nie zabraknie również urządzeń do zabawy i ćwiczeń tj. placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Całość uzupełnią ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz latarnie parkowe. Przewidziano również remont kładki, budowę pomostu oraz podestu widokowego z leżakami.

Bąkowicz zwraca uwagę, że bardzo ważnym elementem prac będzie pielęgnacja i urządzenie zieleni, w tym specjalna aranżacja roślinności, w miejscu lokalizacji dawnego dworu. Znajdzie się miejsce na łąkę kwietną o powierzchni 800 mkw. Projekt zakłada m.in. posadzenie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. rośliny bylinowych.

"Stworzymy atrakcyjne miejsce podkreślające przyrodnicze oraz historyczne walory zieleńca" - podsumowuje prezydent.

Na realizację inwestycji, której koszt szacuje się na ok. 10 mln zł, miasto pozyskało ponad 5 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.