×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Za chwilę otwarcie pierwszej ulicy odnowionej w ramach rewitalizacji obszarowej Łodzi

  • Autor: PAP
  • 03 gru 2018 16:46
Za chwilę otwarcie pierwszej ulicy odnowionej w ramach rewitalizacji obszarowej Łodzi
fot. unsplash

W środę ma być otwarta ul. Gdańska na odcinku między Ogrodową i Legionów - to pierwsza ulica w Łodzi wyremontowana w ramach rewitalizacji obszarowej. W tym roku zaplanowano przebudowę siedmiu ulic za 48 mln zł, już wiadomo, że prace na co najmniej trzech skończą się wiosną.

REKLAMA

- W środę dla pieszych i samochodów otwarta zostanie ul. Gdańska - nasza pierwsza realizacja w ramach programu rewitalizacji obszarowej. Wartość robót wykonanych na 260 m ulicy sięga 3,6 mln zł; prace objęły wynikanie nowej jezdni z kostki granitowej wraz z chodnikami, zielenią, izolacjami i tarczą skrzyżowania z ul. Ogrodową - poinformowała p.o. dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Przebudowa ul. Gdańskiej trwała od kwietnia br. W trakcie prac m.in. zlikwidowano bariery architektoniczne, pojawiła się mała architektura i zieleń.

- Gdy oglądamy zdjęcia sprzed stu lat, widzimy że wówczas była to piękna, zielona ulica, która po wojnie została zaniedbana. W najbliższym czasie posadzimy na niej tysiące krzewów, a już teraz można na niej podziwiać lipy uformowane w kształcie palmety - w Łodzi zobaczymy je tylko na ul. Gdańskiej - dodała Kowalewska-Wójcik.

W ramach rewitalizacji obszarowej nadal prowadzone są przebudowy ul. Jaracza, Wschodniej, Traugutta, Nawrot na odcinku od Zamenhofa do Sienkiewicza oraz Tuwima.

Zgodnie z harmonogramem ul. Wschodnia, Traugutta i Nawrot miały być oddane do końca roku, jednak już wiadomo, że będzie to niemożliwe. Na placu budowy w wyznaczonym terminie nie pojawiła się firma, która miała wykonać magistralę energetyczną. Gestorem tych prac jest Polska Grupa Energetyczna.

- Nie ukrywam, że są pierwsze roszczenia wykonawcy prac budowlanych, bo przecież nie ze swojej winy nie może pracować na tych ulicach. Jednak to nie miasto, a gestor będzie musiał je pokryć, bo wykonawca nie jest dla nas stroną. Z powodu tych opóźnień przewidujemy, że remonty zostaną ukończone dopiero wiosną - wyjaśniła p.o. dyrektor ZIM.

Rewitalizacja obszarowa Łodzi ma objąć 1783 ha, czyli ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta, który zamieszkuje ok. 22 proc. jego populacji. Działania w centrum miasta, podzielonym na osiem obszarów rewitalizacji, są kompleksowe i obejmują całe kwartały ulic, wiążąc się z gruntownymi remontami budynków, ulic, placów, tworzeniem nowych przebić komunikacyjnych i terenów zielonych.

Zgodnie z planem przedstawionym przez władze Łodzi w styczniu, tylko na remonty ulic w ramach programu rewitalizacji w 2018 r. miało być przeznaczone 48 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie