×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabrzański Park 12C jedną z najlepszych przestrzeni publicznych Śląska

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 gru 2017 10:44
Zabrzański Park 12C jedną z najlepszych przestrzeni publicznych Śląska
fot. mat. prasowe

Innowacyjna technologia, funkcja edukacyjna obiektu oraz pamięć o historii i tożsamości miejsca – za takie połączenie Park Edukacyjny 12C w Zabrzu otrzymał wyróżnienie Marszałka w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2017. Wartość obiektu będącego częścią Muzeum Górnictwa Węglowego wynosi 8 mln zł netto. Za jego realizację odpowiada polska spółka technologiczna Qumak.

REKLAMA

Qumak miał ujarzmić 4 żywioły – udało się. Każdy z 16 interaktywnych eksponatów, rozmieszczonych na przestrzeni 14 tys. mkw. dawnej kopalni węgla kamiennego, nawiązuje do ziemi, wody, ognia i powietrza. Zabrzański Park Edukacyjny jest pełną przygód wędrówką przez przeszłość – zwiedzający mogą przejść przez replikę rowu poszukiwawczego i w ten sposób przekonać się, jak budowano najstarsze kopalnie węgla. Mogą też samodzielnie rozpalić ogień dzięki „Słonecznej zapalniczce” wykorzystującej promienie słoneczne, przyjrzeć się działaniu 7-metrowej pompy wiatrowej wykorzystywanej na amerykańskich farmach czy wprawić w ruch starożytną śrubę Archimedesa. Na odwiedzających obiekt czeka też BajtelGruba, gdzie mogą wcielić się w rolę górnika ładującego węgiel do wózków oraz Camera Obscura, przez którą zobaczyć można panoramę okolicy, nie spoglądając przez okno. Funkcją Parku jest nie tylko zabawa i integracja, ale też nauka, dlatego większość eksponatów skonstruowano z częściowo przezroczystych materiałów tak, by widoczny był mechanizm ich działania.

– Największym wyzwaniem w projekcie zabrzańskiego Parku 12C było połączenie technologii, czyli nowoczesności, z historią tego miejsca, która de facto jest tutaj najważniejsza. Dzięki dużemu doświadczeniu w tworzeniu ekspozycji multimedialnych, udało nam się stworzyć miejsce technologicznie angażujące młodych ludzi i jednocześnie wciąż przemawiające do nich swoją historią. Obiekt ten z pewnością wpływa też na potencjał turystyczny Zabrza, o czym świadczy wyróżnienie w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną – mówi Tomasz Zygmuntowicz, wiceprezes zarządu Qumak S.A.

Siedemnasta edycja konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2017 była kolejną szansą na umocnienie konkurencyjności regionu, podniesienie świadomości społecznej w zakresie kształtowania przestrzeni publicznej oraz promocję projektantów tworzących wyróżniające się obiekty urbanistyczne. Park Edukacyjny 12C w Zabrzu to jedno z wielu wdrożeń spółki Qumak S.A. w zakresie wystaw multimedialnych. Firma jest odpowiedzialna m.in. za realizację ekspozycji multimedialnej w łódzkim EC1, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Warszawskiej Pragi czy Powstań Śląskich.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie