×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabrze się zmienia. CH Platan i Plac Teatralny przechodzą metamorfozę

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 gru 2017 11:41
Zabrze się zmienia. CH Platan i Plac Teatralny przechodzą metamorfozę
fot. mat. prasowe

Rozbudowa CH Platan w Zabrzu wchodzi w kolejny etap. Po zakończeniu prac wyburzeniowych i położeniu fundamentów pod nową część galerii czas na rozpoczęcie przebudowy Placu Teatralnego. Autorem koncepcyjnego projektu rozbudowy obiektu jest uznana pracownia SUD Architekci.

REKLAMA

Po zakończeniu wszelkich prac wyburzeniowych, ekipa budowlana z firmy CFE położyła fundamenty pod nową część galerii oraz finalizuje budowę konstrukcji wielopoziomowego parkingu z rampami wyjazdowymi. W funkcjonującej dotychczas części galerii rozpocznie się wymiana elementów wykończeniowych. By nadać nowoczesny i unikalny wizerunek Platanowi, wybrano wyjątkowe materiały elewacyjne, które zostaną zastosowane dla całego obiektu. W ramach modernizacji dobudowywana część galerii zostanie spójnie połączona z całą bryłą budynku, z dodatkowymi wejściami dla klientów.

Platan rozbudowany do ponad 40 tys. mkw. łącznie pomieści 120 lokali handlowych i punktów usługowych. Obiekt został już wyposażony w ekologiczne oświetlenie LED, klienci zyskają również dostęp do bezpłatnego WI-FI. Zmiany obejmą także parking, który będzie powiększony do 1400 miejsc.

Właściciel centrum planuje także utworzenie nowoczesnej strefy wypoczynku oraz strefy coworkingowej. Sprawnie postępujące prace dają nadzieję na terminowe zakończenie rozbudowy, która planowana jest na IV kw. 2018 roku. Nowy wygląd zewnętrzny obiektu ma nawiązywać do industrialnego krajobrazu miasta, podnosząc jego estetykę, wnętrze zaś ma stać się idealnym miejscem zakupów, rozrywki czy spędzania wolnego czasu.

Prace budowlane przy CH Platan zakładają również przebudowę zewnętrznego parkingu przed galerią oraz modyfikacje układu drogowego w celu zwiększenia przepustowości ruchu kołowego i udogodnień dla ruchu pieszego klientów – dodaje Michał Ziomek, przedstawiciel CFE Polska.

Przebudowa Placu Teatralnego

Z uwagi na to, że Platan zlokalizowany jest w centrum miasta, w głowach inwestorów zrodził się pomysł, by wpłynąć korzystnie także na przestrzeń miejską wokół galerii i podnieść jej walory estetyczne. Zamierza tego dokonać poprzez przebudowę Placu Teatralnego, znajdującego się tuż przy centrum handlowym. Inwestor, spółka NEPI Rockcastle, we współpracy z władzami Zabrza, przeprowadzą remont placu.

- Konsekwentnie rewitalizujemy obiekty na terenie naszego miasta tworząc przestrzeń przyjazną dla mieszkańców i naszych gości. Tzw. „Kwartał Sztuki”, przy którym mieści się Plac Teatralny, to miejsce, w którym funkcjonują Teatr Nowy i Filharmonia Zabrzańska. Na Placu Teatralnym od wielu lat występują orkiestry dęte w ramach Festiwalu Orkiestr. Inwestycja związana z przebudową placu z pewnością przyczyni się do tego, że to miejsce zyska nowy blask i stanie się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców i osób odwiedzających Zabrze. – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Projekt przebudowy obejmuje szereg prac remontowych niezbędnych do zmiany jego wizerunku, m.in. wymianę posadzki i ułożenie nowych płyt na placu oraz budowę fontanny. Uporządkowana ma też zostać zieleń: donice z roślinami będą odświeżone, a elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci, linie świetlne w posadzce i słupki – wymienione na nowe. Zaprojektowano fontannę w formie podświetlanych dysz posadzkowych, rozmieszczonych w układzie liniowym. Plan uwzględnia ponadto udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, obejmujące likwidację krawężników pomiędzy Placem Teatralnym a sąsiadującymi drogami. Przed gmachem teatru zostanie wydzielony niewielki, okazjonalny parking dla samochodów osobowych, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać podczas wydarzeń kulturalnych. Dla urozmaicenia funkcji placu w jego północnej części zostało zaprojektowane miejsce na rozkładaną scenę, zaś w części południowej wyznaczono strefę dedykowaną sezonowej gastronomii (np. lodziarniom). Wszystko to pomoże nadać Placowi Teatralnemu większą funkcjonalność i przyciągnie tu mieszkańców Zabrza.

Chcemy wspólnie z władzami miasta uczynić z Placu Teatralnego miejsce, zachęcające mieszkańców Zabrza swoim wyglądem i funkcjonalnością do spędzania tu wolnego czasu. Jego kształt zaplanowaliśmy tak, aby współgrał z nowa fasadą Platana, idealnie wpasowując się w industrialną architekturę otoczenia. Uwzględniając estetykę miasta, dołożyliśmy wszelkich starań, by wybrać najwyższej jakości elementy wykończenia, które upiększą przestrzeń i jednocześnie będą służyć mieszkańcom przez wiele lat – komentuje Tomasz Górski, Retail Asset Manager w Rockcastle Poland.

Prace budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem i prowadzone w taki sposób, by nie zakłócać codziennego funkcjonowania galerii. Odwiedzający w dalszym ciągu mogą komfortowo dokonywać zakupów w Platanie. Centrum handlowe w nowej odsłonie zostanie udostępnione klientom jesienią 2018 roku. Autorem koncepcyjnego projektu rozbudowy obiektu jest uznana pracownia SUD Architekci.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie