×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabrze zamówiło budowę przedłużenia Alei Korfantego

  • Autor: PAP
  • 15 kwi 2022 12:27
  • Aktualizacja: 15 kwi 2022 16:32
Zabrze zamówiło budowę przedłużenia Alei Korfantego
Zabrze zamówiło budowę przedłużenia Alei Korfantego, fot. shutterstock

Samorząd Zabrza wybrał wykonawcę przedłużenia kluczowej arterii miasta w osi północ-południe, ul. Korfantego. Chodzi o liczący ok. 1 km odcinek trasy od ul. Heweliusza w rejonie Osiedla Kopernika do ul. Tarnopolskiej w dzielnicy Mikulczyce.

REKLAMA

Samorząd Zabrza zamówił w czwartek przedłużenie kluczowej arterii miasta w osi północ-południe, ul. Korfantego. Chodzi o liczący ok. 1 km odcinek trasy od ul. Heweliusza w rejonie Osiedla Kopernika do ul. Tarnopolskiej w dzielnicy Mikulczyce.

Jak wynika z czwartkowej informacji na facebookowym profilu miasta, inwestycję wykona firma Eurovia Polska za 42,9 mln zł brutto.

Zabrzańscy samorządowcy przekonują, że budowa przedłużenia Alei Korfantego będzie służyć lepszemu skomunikowaniu i udrożnieniu ruchu na kierunku północ-południe oraz odciąży centrum miasta.

Inwestycja ma objąć odcinek drogi o długości ok. 1 km, dwa ronda (na obu jej końcach), wiadukt nad wykopem po kolei piaskowej w rejonie ul. 11 Listopada i ul. Heweliusza, obiekt mostowy nad jezdniami ulic Św. Wawrzyńca, Nadrzeczną oraz ciekiem wodnym, oświetlenie, zatoki autobusowe, ekrany akustyczne oraz ciągi rowerowe i piesze.

Inwestycja znalazła się w gronie ponad 260 samorządowych projektów, jakie w woj. śląskim otrzymają dofinansowanie z Polskiego Ładu. Projekt przedłużenia Alei Korfantego otrzymał kwotę dofinansowania 30 mln zł, czyli tyle, o ile wnioskowało miasto.

Ogłoszony jesienią ub.r. przetarg zabrzański MZD unieważnił, powołując się na konieczność "dostosowania opisu przedmiotu zamówienia (w szczególności w zakresie dotyczącym rozliczeń i płatności określonych w projektowanych postanowieniach umownych, które stanowią jeden z elementów opisu przedmiotu zamówienia) do wytycznych Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych".

W ponowionym przetargu zabrzański ZDM dostał cztery oferty. Prócz Eurovii złożyły je Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów z Gliwic (48,2 mln zł brutto), konsorcjum Colas Polska i Primost Południe 49,3 mln zł brutto), a także Banimex (44,2 mln zł brutto). Budżet wynosił 51,4 mln zł brutto.

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa. Obejmuje 35 obszarów gospodarki i jest częścią Rządowego Funduszu Polski Ład.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie