×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa dachówka z budynku uczelni trafiła do zbiorów Jad Waszem

  • Autor: PAP
  • 06 maj 2022 14:36
Zabytkowa dachówka z budynku uczelni trafiła do zbiorów Jad Waszem
Zabytkowa dachówka z budynku uczelni trafiła do zbiorów Jad Waszem, fot. shutterstock

Zabytkowa dachówka z remontowanego budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu trafiła do zbiorów jerozolimskiego instytutu Jad Waszem, który zajmuje się badaniem Holokaust i upamiętnieniem jego ofiar – dowiedziała się w piątek PAP w uczelni.

REKLAMA

Adaptowany dla potrzeb uczelni budynek, jeden z trzech, które ona posiada, znajduje się nieopodal byłego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn SS.

- Dachówka ta została wykonana po 1942 r. przez żydowskich robotników przymusowych w obozie pracy SS w Drohobyczu na zachodniej Ukrainie i dostarczona do obozu koncentracyjnego Auschwitz w celu zadaszenia magazynu SS - zakomunikowała placówka.

Uczelnia podała, że dachówkę - w imieniu rektor dr Sonii Grychtoł - na ręce kierownik kolekcji artefaktów w Jad Waszem Sarze Shor przekazał koordynator ds. kontaktów z zagranicą, honorowy profesor MUP dr Matthias Gleitze.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Kompleks uczelniany tworzą trzy położone obok siebie budynki. Wszystkie powstały przed wojną. Podczas niemieckiej okupacji były wykorzystywane przez załogę KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu - 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.

Trzeci budynek, obecnie adaptowany dla potrzeb uczelni, jest największym z kompleksu. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. m kw. Zanim zapadła decyzja o jego remoncie, przez wiele lat stał pusty.

Dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych MUP Justyna Kuglin poinformowała w piątek PAP, że remont i adaptacja zakończy się jeszcze w tym roku. W murach budynku studenci mają rozpocząć zajęcia wraz z nowym rokiem akademickim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie