REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Zabytkową drewnianą szkołę otwarto w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

  • Autor: PAP
  • 01 paź 2018 09:10
fot. Fotolia

Zabytkową drewnianą szkołę z lat 50. XX wieku ze wsi Kalinowo Solki, którą przeniesiono do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie koło Białegostoku, otwarto oficjalnie w w niedzielę. Będą tam m.in. prowadzone zajęcia o podlaskich zwyczajach i tradycjach.

REKLAMA

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) ma charakter skansenu. Na jego terenie znajduje się około 40 obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki, dwory. Na początku roku do muzeum przeniesiono budynek drewnianej szkoły. To - jak informuje instytucja - pierwszy taki obiekt w skansenie.

Szkoła to jednokondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem. Została postawiona w latach 50. ubiegłego wieku we wsi Kalinowo Solki w gminie Kulesze Kościelne. Jak informuje Iwona Zawadecka z PMKL, szkoła działała niemal pół wieku. "Przez kilkanaście ostatnich lat budynek stał pusty i niszczał. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej znów będzie tętnił życiem" - dodała.

Parter szkoły to cztery przestronne pomieszczenia, które udostępniono zwiedzającym. Dwa będą służyły przekazywaniu wiedzy i umiejętności związanych z kulturą ludową regionu. Dzięki temu muzeum zyskało w końcu stałe miejsce, gdzie będzie się odbywała większość lekcji muzealnych i warsztatów.

Natomiast dwa pozostałe pomieszczenia będą przestrzenią wystawienniczą. W niedzielę otwarto tam dwie wystawy. W jednej z sal będzie można poczuć się jak w szkole sprzed lat, prezentowany jest tam bowiem wystrój klasy szkolnej z lat 60. XX wieku. Są stare ławki z otworem na kałamarz, liczydła i inne drobne przedmioty, które można było znaleźć w wiejskiej szkole w czasach PRL-u.

Druga wystawa mówi o historii szkoły z Kalinowa Solek, którą w połowie lat 50. ubiegłego wieku budowali nauczyciele i rodzice uczniów. Są tam prezentowane różne dokumenty i archiwalne fotografie. "Druga część wystawy niewątpliwie poruszy serca mieszkańców gminy Kulesze Kościelne" - powiedziała Zawadecka.

Drewnianą szkołę przeniesiono i wyremontowano w ramach realizowanego przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej programu "Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego - podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu", który otrzymał unijne dofinansowanie. Oprócz szkoły w skansenie stanęły także dwie zabytkowe stodoły, a na czterech budynkach wymieniono gontowe dachy. Wartość programu to ponad 2,5 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie