REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa kamienica odzyska blask. Teraz znajdzie nowe przeznaczenie

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2017 10:18
fot. pixabay.com

W Gąbinie trwa, przy wsparciu unijnym, rewitalizacja zabytkowej kamienicy, w której urodził się premier II RP Sławoj Felicjan Składkowski (1885-1962), a od 1999 r. mieści się przechowujące pamiątki po nim Społeczne Muzeum Ziemi Gąbińskiej.

REKLAMA

Remont budynku z początku XIX w., ma potrwać do połowy 2018 r. Efektem będzie m.in. nowa aranżacja muzealna największego w Polsce zbioru dokumentów związanych ze Składkowskim, który był lekarzem, generałem oraz szefem polskiego rządu w latach 1936-39.

Remont kamienicy to część większego projektu rewitalizacji społecznej, którego łączny koszt wynosi 4,1 mln zł z czego 2,7 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego - poinformował w piątek PAP burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak. "Kamienica, w której urodził się późniejszy premier Sławoj Składkowski, pochodzi z 1809 r. To najstarszy budynek w Gąbinie, niestety w bardzo złym stanie. Stąd konieczność remontu. Prace ruszyły z początkiem listopada i potrwają do połowy 2018 r." - powiedział PAP Jadczak.

Dodał, że po odnowieniu, kamienica, dotąd w części zamieszkała, zostanie w całości przeznaczona na cele muzeum, które stanie się placówką regionalną oraz na siedzibę działających tam Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej i oddziału Związku Piłsudczyków - dotychczasowi lokatorzy kamienicy otrzymali mieszkania w innej lokalizacji.

"W odremontowanym muzeum chcemy w nowy sposób wyeksponować ekspozycję pamiątek po premierze Składkowskim, a jest to największy taki zbiór w Polsce" - zaznaczył burmistrz Gąbina.

Wyjaśnił, iż realizowany tam z dofinansowaniem unijnym projekt rewitalizacji społecznej obejmuje także inny zabytkowy budynek, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. "To historyczna siedziba dawnego Sądu Grodzkiego, a następnie szkół oraz zakładu produkcyjnego, szwalni. Zabytkowy budynek był nieużytkowany od kilkunastu lat. Został odkupiony przez gminę. Teraz znajdzie nowe przeznaczenie" - dodał Jadczak.

Jak zapowiedział, w odremontowanej kamienicy działał będzie m.in. ośrodek kultury, biblioteka, Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także spółdzielnia socjalna oraz inkubator przedsiębiorczości. "Chcemy żeby oba zabytkowe obiekty, które rewitalizujemy, naprawdę ożyły pełniąc wiele nowych funkcji społecznych służących mieszkańcom" - oświadczył burmistrz Gąbina.

Zwrócił uwagę, że na terenie miasta i gminy działa 41 stowarzyszeń. "To jest gmina bardzo aktywna pod względem zaangażowania społecznego mieszkańców" - podkreślił Jadczak.

Felicjan Sławoj Składkowski urodził się w Gąbinie 9 czerwca 1885 r. W 1904 r. ukończył gimnazjum w Kielcach i rozpoczął studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W tym czasie związał się z PPS. Za aktywną działalność polityczną został relegowany z uczelni. W 1906 r. przeniósł się do Krakowa. Tam kontynuował studia lekarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał dyplom w 1911 r. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich.

Składkowski wraz z I Brygadą przeszedł cały szlak bojowy, wyróżniając się w czasie walk, zwłaszcza pod Kostiuchnówką w lipcu 1916 r. W 1920 r. brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1923 r. ukończył kurs dla wyższych oficerów w Rembertowie. W 1924 r. odbył staż w Wyższej Szkole Wojennej w Paryżu. Po powrocie z Francji sprawował funkcję szefa Departamentu Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wojskowych. Uzyskał też awans na stopień generała brygady. Podczas zamachu majowego w 1926 r. opowiedział się za marszałkiem Józefem Piłsudskim.

W latach 1926-29 oraz 1930-31 Składkowski był ministrem spraw wewnętrznych. W 1936 r. otrzymał awans na generała dywizji. W tym samym roku objął funkcję premiera i ministra spraw wewnętrznych. Na stanowisku tym zasiadał do końca września 1939 r., będąc szefem najdłużej urzędującego gabinetu II RP. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rządem ewakuował się do Rumunii, gdzie został internowany. Tam podał się do dymisji. W 1940 r. zbiegł z internowania i przedostał się do Turcji. W 1941 r. przebywał w Ośrodku Zapasowym Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Palestynie. Później, aż do zakończenia wojny, pozostawał bez przydziału.

Od 1947 r. Składkowski mieszkał w Wlk. Brytanii. Pisał wspomnienia i artykuły. Zmarł w Londynie 31 sierpnia 1962 r. Był odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

W latach 90. XX wieku Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej otrzymało w darze od wdowy po premierze II RP, Jadwigi Składkowskiej, kolekcję dokumentów i fotografii, w tym pamiętnik z lat 1940-58 w rękopisie oraz korespondencję rodzinną. Zbiory te stały się stałą ekspozycją w Społecznym Muzeum Ziemi Gąbińskiej im. Sławoja Felicjana Składkowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie