×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie w remoncie do maja

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2019 10:15
Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie w remoncie do maja
fot. unsplash

Do końca maja ma potrwać zlecony przez Muzeum Gdańska remont zabytkowej drewnianej Kuźni Wodnej w gdańskiej Oliwie. Prace w obiekcie, którego historia sięga XVI wieku, obejmą m.in. naprawę dachu oraz wzmocnienie ścian.

REKLAMA

Jak poinformował PAP Andrzej Gierszewski rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, które sprawuje pieczę nad zabytkiem, trwają przygotowania do prac remontowych. "Zamówione zostały m.in. nowe elementy więźby dachowej, które zastąpią te uszkodzone na tyle, że nie nadawały się do renowacji" - wyjaśnił rzecznik dodając, że montaż nowych elementów więźby będzie możliwy dopiero, gdy pozwolą na to warunki pogodowe, najprawdopodobniej wiosną.

Poza naprawą dachu w zleconym przez Muzeum Gdańska zakresie zadań znalazło się wzmocnienie ścian obiektu oraz przeprowadzenie prac odwadniających i porządkowych w jego wnętrzu i otoczeniu.

Zgodnie z harmonogramem prace warte około 245 tys. zł mają potrwać do ostatnich dni maja tak, by w tegorocznym sezonie turystycznym kuźnia mogła zostać udostępniona do zwiedzania.

Jak przypomniał Gierszewski, latem ub.r. w obiekcie i jego otoczeniu wykonano już zabezpieczenia przeciwpowodziowe konieczne ze względu na to, że "okoliczna sieć hydrograficzna nie była przystosowana do odprowadzenia znacznych ilości wody".

Rzecznik zaznaczył, że zabytkowy obiekt będzie w najbliższych latach wymagał kolejnych prac remontowo-konserwatorskich. Muzeum będzie je wykonywało w miarę pozyskiwania środków.

Gierszewski wyjaśnił, że w nadchodzącym sezonie letnim, podobnie, jak w tym minionym, Muzeum planuje organizować w kuźni pokazy tradycyjnego kowalstwa.

Muzeum Gdańska sprawuje pieczę nad Kuźnią Wodną od początku 2018 r. Wcześniej obiekt należał do Muzeum Techniki w Warszawie, które odbudowało zniszczony zabytek i w 1978 roku udostępniło do zwiedzania. W ostatnim czasie, ze względu na brak środków koniecznych do utrzymania i remontu obiektu, stołeczna placówka przekazała zabytek samorządowi.

Gdańska Kuźnia Wodna jest wyjątkowa, bo zachowały się w niej czynne urządzenia z XVI wieku, z którego to czasu pochodzi sam obiekt. Muzealnicy podkreślają, że tak stare, wciąż działające, urządzenia w tego typu obiekcie, to ewenement.

W Kuźni można podziwiać dwa urządzenia napędzane osobnymi kołami wodnymi. Ważący około 250 kg, młot służący do kucia, poruszany jest przez koło o średnicy 4 metrów. Z kolei nożyce służące do cięcia rozgrzanego żelaza wprawia w ruch koło o średnicy 3,1 m.

Pierwsze wzmianki o Kuźni Wodnej pochodzą z 1597 roku. Jak przypomniał Gierszewski, przed wiekami nad Potokiem Oliwskim istniało wiele podobnych obiektów. "Od końca XII wieku wokół Potoku Oliwskiego powstało ok. 25 młynów. Mełły zboże, produkowały papier, a także przekłuwały metale, z których kowale produkowali przedmioty codziennego użytku" - podkreślił rzecznik. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie