REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa strzelnica Piłsudskiego w rękach krakowskiego Muzeum Historii Fotografii

  • Autor: PAP
  • 31 paź 2017 12:52
Zabytkowa strzelnica Piłsudskiego w rękach krakowskiego Muzeum Historii Fotografii
Kraków, fot. unsplash

Miejskie Muzeum Historii Fotografii przejmie zabytkową strzelnicę Piłsudskiego w Krakowie. Podpisanie umowy dzierżawy nastąpi prawdopodobnie w grudniu.

REKLAMA

- Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski po wizycie w strzelnicy powiedział, że wyobraża sobie to miejsce użytkowane przez Muzeum Historii Fotografii. Według prezydenta wnętrza strzelnicy mogą być dobrze zagospodarowane właśnie przez tę placówkę - stąd propozycja, by MHF przejęło obiekt - powiedziała rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Jak dodała, prezydent miał również na względzie fakt, że Muzeum Historii Fotografii na najbliższe trzy lata będzie musiało przenieść swoją działalność w kilka innych miejsc (na razie, oprócz strzelnicy Piłsudskiego, wiadomo o budynku dawnego głównego dworca PKP) z powodu remontu głównej siedziby przy ul. Józefitów oraz planów remontu siedziby przy ul. Rakowickiej.

Do strzelnicy na Woli Justowskiej MHF przeniesie m.in. bibliotekę i stałą wystawę "Portret". Na terenie obiektu placówka zamierza prowadzić działalność edukacyjną, w tym tzw. ogród doświadczeń w ramach projektu "Szkoła widzenia". Na terenie strzelnicy ma być także prowadzona działalność gastronomiczna, ale póki co MHF nie ma planów związanych z tym wymogiem dzierżawy.

- Strzelnica będzie dostępna dla publiczności, to nie będzie obiekt zamknięty - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Historii Fotografii Marek Świca. Dodał też, że w przyszłym roku, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w strzelnicy zostaną zorganizowane specjalne, okolicznościowe wydarzenia.

Według dyrektora MHK podpisanie umowy dzierżawy z Zarządem Infrastruktury Sportowej (ZIS, miejski zarządca obiektu) nastąpi w grudniu, teraz jeszcze trwają ostatnie negocjacje. Umowa dzierżawy będzie obowiązywać na czas nieokreślony.

Wcześniej, na 40-letnie użytkowanie strzelnicy, Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił w czerwcu przetarg, jednak konkurs budził wiele kontrowersji wśród radnych i mieszkańców Krakowa. Zwracano uwagę, że przetarg jest zorganizowany w sposób nieprzejrzysty, a jego szczegóły są niejawne. We wrześniu także do krakowskiej prokuratury rejonowej wpłynęło zawiadomienie ws. możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przetargiem na wynajem zabytkowej strzelnicy Józefa Piłsudskiego.

ZIS zamknął przetarg bez rozstrzygnięcia. Wkrótce prezydent Krakowa zadecydował, że kolejnego przetargu nie będzie i że użytkownika obiektu miasto zaproponuje jedną z krakowskich instytucji kultury.

Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej w ciągu ostatnich trzech lat został gruntownie wyremontowana. Koszt modernizacji obiektu wyniósł ok. 12 mln zł, z czego większość pokryła gmina miejska Kraków.

Strzelnica została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego. Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt, wymagający gruntownego remontu, przejęła gmina miejska Kraków. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie