REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowa studnia w Kazimierzu Dolnym zostanie odnowiona

  • Autor: PAP
  • 31 sie 2021 12:26
Zabytkowa studnia w Kazimierzu Dolnym zostanie odnowiona
Kazimierska renesansowa studnia na Rynku będzie wyremontowana, fot. shutterstock

Kazimierska renesansowa studnia na Rynku będzie wyremontowana. Jest zgoda Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków m.in. na oczyszczenie, pomalowanie i wymianę zniszczonych desek. Remont studni to oddolna inicjatywa mieszkańców.

REKLAMA

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na prace konserwatorskie przy zabytkowej studni miejskiej na Rynku w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).

"Remont studni zostanie przeprowadzony ze składek mieszkańców Kazimierza, lokalnych przedsiębiorców i prawdziwych miłośników Kazimierza Dolnego. Chciałem, żeby to była inicjatywa oddolna, działanie społeczne. Chciałem zmobilizować ludzi, żeby za to, że mogą przyjeżdżać do takiego pięknego miasteczka dali coś od siebie" - powiedział we wtorek PAP inicjator zbiórki, mieszkaniec Kazimierza Dolnego Remigiusz Jeżewski.

Na remont studni zebrano prawie 3 tys. zł.

"Zebrane pieniądze chcę przeznaczyć na remont studni w tych kwestiach najistotniejszych, czyli wymiana połamanych desek, zmiana koszmarnego kranu z kogucikiem na hydrant z taką rączką do pompowania wody, który zawsze w tej studni był. Kowal wykona rączkę do pompowania wody - wszystko zostanie pomalowane takim samym impregnatem, który był użyty wcześniej przy renowacji studni" - wyjaśnił Jeżewski.

Jak podkreślił "procedury zabrały nam ten sezon, ale wiosną zostaną przeprowadzone konieczne prace, aby studnia na Rynku odzyskała swój blask".

Zabytkowa studnia na rynku w Kazimierzu Dolnym pochodzi z XIX wieku i jest jednym z najważniejszych symboli renesansowego miasteczka. Początkowo była zdrojem ulicznym, dopiero koniec XIX wieku zamontowano na niej ręczną pompę abisyńską ułatwiającą pobieranie wody. W 1913 roku architekt i konserwator zabytków Jan Koszczyc-Witkiewicz nadał studni dzisiejszy wygląd. Jak głosi legenda, ten kto napije się wody ze studni będzie stale wracał do Kazimierza Dolnego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie