REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe drewniane stodoły trafiły do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

  • Autor: PAP
  • 10 sty 2018 13:16
Zabytkowe drewniane stodoły trafiły do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
fot. unsplash

Ponad stuletnie, zabytkowe drewniane stodoły z Redut, Dąbrowy Białostockiej i Sannik (Podlaskie) trafiły do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. Budowle są cenne przede wszystkim ze względu na swoje walory architektoniczne.

REKLAMA

Muzeum ma charakter skansenu; na jego terenie znajduje się ok. 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki czy dwory.

Instytucja wzbogaciła się o drewniane stodoły z Redut, Dąbrowy Białostockiej i Sannik. Jak powiedział PAP dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł, drewnianych budynków na terenie województwa jest coraz mniej, dlatego tak ważne jest szukanie i próba zachowania tych najcenniejszych. Dodał, że dzięki pracy muzealników w terenie, "udaje się znaleźć perełki" i przenieść je do muzeum.

Najstarsza przeniesiona stodoła pochodzi z Redut, miejscowości w podlaskiej gminie Orla; wybudowana została w połowie XIX wieku. To czterospadowy, kryty strzechą budynek. Jak powiedział Gaweł, to pierwszy budynek, który będzie tworzył nową zagrodę w muzeum, poświęconą budownictwu południowo-wschodniej części regionu, będzie to tzw. wioska białoruska. W zagrodzie mają stanąć też dwa budynki z miejscowości Czyże, z których jeden wyróżnia się archaiczną budową, drugi posiada typowe dla budownictwa z tego terenu zdobienia domów.

W samej stodole z Redut - jak informuje muzeum - w przyszłości ma być otwarta wystawa maszyn rolniczych. Będą tam prezentowane zabytkowe maszyny z przełomu XIX i XX wieku.

Do części muzeum, gdzie stoją drewniane budynki o archaicznej budowie, obok budynku pokrytego wiórem z Jacowna oraz spichlerza z miejscowości Lewki, trafiła stodoła z Sannik. Gaweł powiedział, że budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, ma charakterystyczny czterospadowy dach o archaicznej konstrukcji sochowo-ślemeniowej. Dodał, że takich budynków jest w regionie tylko kilka.

Trzecią pozyskanym obiektem, jest stodoła pochodząca z lat 20. XX wieku z Czarnej Białostockiej. Gaweł mówił, że służyła ona leśnikom do przechowywania sprzętu. Będzie elementem wystawy dotyczącej przemysłu leśnego, która zaprezentuje m.in. narzędzia do sadzenia, pielęgnacji, wycinki i obróbki drzew. Na zewnątrz staną urządzenia do produkcji węgla drzewnego.

Drewniane stodoły udało się przenieść dzięki wsparciu ze środków unijnych i własnego budżetu muzeum.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie