REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe gdańskie obiekty z XIX wieku czeka remont

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2017 09:15
fot. pixabay.com

Dwa sąsiadujące ze sobą zabytkowe gdańskie obiekty z XIX wieku - Gimnazjum Miejskie i siedziba dyrekcji poczty, przejdą remont i konserwację. W ramach prac rozebrana zostanie przylegająca do Gimnazjum kamienica, co pozwoli odsłonić i odtworzyć północną ścianę szczytową gmachu.

REKLAMA

Oba budynki przejdą kompleksową renowację ceglanej elewacji. We wnętrzach wyremontowane zostaną zachowane oryginalne stropy, a w miejscach, gdzie dokonywane były przeróbki, ekipy budowlane będą starać się przywrócić ich pierwotny wygląd. Restauracja czeka także zachowane elementy klatek schodowych i balustrad.

Przy okazji prac stropy w obu budynkach zostaną wzmocnione, fundamenty zaizolowane, a wszystkie ściany nośne - wzmocnione za pomocą mikropali. Obiekty czeka też kompleksowa termomodernizacja: ocieplenie ma zostać wykonane od wewnątrz.

W obu budynkach zamontowane zostaną windy i wymieniona stolarka okienna oraz wszystkie instalacje: elektryczne, teletechniczne, przyłącza sanitarne itp.

W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także teren wokół obiektów, w tym drogi dojazdowe i parking. Przebudowa czeka też chodniki i oświetlenie uliczne.

Większy zakres prac planowany jest w przypadku dawnej siedziby Gimnazjum Miejskiego. W miejscu poddasza użytkowego powstanie dodatkowa kondygnacja. Rozebrany zostanie także będący w złym stanie technicznym budynek sąsiadujący z Gimnazjum. Rozbiórka pozwoli odsłonić północną ścianę szczytową gmachu.

Prace pochłoną ponad 39 mln zł, z czego niemal 8 mln pochodzi ze środków unijnych.

Mieszczący niegdyś Gimnazjum Miejskie budynek położony przy ul. Lastadia 2, został oddany do użytku w 1837 roku. Inwestycję przeprowadził ówczesny zarząd miasta. Jak informuje gedanopedia.pl, projektantem gmachu był architekt Carl S. Held, a fasada została zaprojektowana przez berlińskiego architekta Friedricha Schinkla.

Ceglana elewacja zbudowanego w stylu neogotyckim gmachu zdobiona jest pilastrami i gzymsami. Na fasadzie umieszczono tablicę z napisem "Artium Liberalium atudiis sacrum" (Przybytek studiów nauk wyzwolonych). Do 1920 Gimnazjum Miejskie było najbardziej ekskluzywną szkołą średnią w Gdańsku.

W drugiej połowie XIX wieku w bliskim sąsiedztwie Gimnazjum, przy dzisiejszej ul. Lastadia 41, zbudowano gmach dyrekcji poczty. Także jego elewacji nadano neogotycką formę zdobiąc ją pilastrami, kolumnami, gzymsami i maswerkami wykonanymi z ceramicznych kształtek.

Po II wojnie światowej w Gimnazjum ulokowano Zespoł Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego, zaś w gmachu dyrekcji poczty - szkolny internat, a następnie bursę. Po remoncie i konserwacji oba obiekty mają służyć jako budynki biurowe. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2019 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie