×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe kapliczki przydrożne w gminie Spytkowice jak nowe

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2022 16:33
Zabytkowe kapliczki przydrożne w gminie Spytkowice jak nowe
Pięć przydrożnych, zabytkowych kapliczek odrestaurowała gmina Spytkowice. fot. Shutterstock

W gminie Spytkowice odrestaurowane zostało pięć zabytkowych kapliczek przydrożnych.

REKLAMA

  • Pięć przydrożnych, zabytkowych kapliczek odrestaurowała gmina Spytkowice. Jak podkreślił samorząd, to „skarby lokalnej architektury”.
  • Gmina podała, że przeprowadzone prace konserwatorskie polegały m.in. na demontażu poszczególnych części kapliczek i usunięciu z nich zanieczyszczeń.
  • Prace zostały sfinansowane z budżetu gminy oraz funduszy UE.

"Obszar gminy Spytkowice jest niezwykle bogaty w kapliczki i krzyże przydrożne, będące jednymi z najpiękniejszych przykładów kultury materialnej naszego regionu. Za blisko 200 tys. zł wyremontowaliśmy kolejne skarby lokalnej architektury. Powstrzymana została ich dalsza degradacja i niszczenie oraz przywrócono im utraconą wartość dla dziedzictwa kulturowego" - poinformował urząd gminy.

Dawny blask odzyskało pięć kapliczek: po dwie w Spytkowicach i Ryczowie, a jedna w Bachowicach.

W Spytkowicach odrestaurowano kaplicę Matki Bożej Niepokalanej, która przedstawia Maryję stojącą na kuli ziemskiej i depczącą węża. Na wysokim postumencie widnieje inskrypcja o treści: "Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko - 1902 - X.N.Z.". Renowacji doczekała się też kapliczka z metalowym krzyżem umieszczony na kamiennym, czterometrowym cokole. Upamiętnia tragiczną śmierć podczas II wojny wikariusza parafii ks. Franciszka Paciorka. Został aresztowany przez Niemców za pomoc okazaną więźniowi zbiegłemu z Auschwitz i rozstrzelany w tym obozie 5 marca 1943 r.

W Ryczowie odrestaurowano kapliczkę Matki Bożej Kalwaryjskiej. To trzykondygnacyjna słupowa figura z piaskowca, pośrodku której umieszczone są kamienne płaskorzeźby, a na szczycie figurka Matki Bożej bez Dzieciątka. Dawny blask odzyskała także murowana kapliczka mająca formę słupową. We wnęce umieszczono starą, drewnianą płaskorzeźbę przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Wyremontowana została kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem w Bachowicach. Mierzy ona 6 metrów. Wyryto na niej płaskorzeźby: św. Anny, św. Wojciecha i św. Rozalii, a w najwyższej części wyobrażenia św. Franciszka, Serca Pana Jezusa i św. Józefa. Na szczycie, pod baldachimem zakończonym krzyżem, króluje Matka Boża z Dzieciątkiem.

Gmina podała, że przeprowadzone prace konserwatorskie polegały m.in. na demontażu poszczególnych części kapliczek i usunięciu z nich zanieczyszczeń. Oczyszczono kamień, a ubytki uzupełniono. "Następnym etapem było uzupełnienie rzeźb i detali architektonicznych na podstawie zachowanych form oraz scalenie kolorystyczne. Kapliczki zostały pokryte środkami zabezpieczającymi oraz ponownie zmontowane" - podał samorząd.

Renowacja kapliczek została zrealizowana pod auspicjami projektu "Wzrost atrakcyjności obszaru pogranicza" na podstawie porozumienia zawartego ze stowarzyszeniem Euroregion Beskidy. Z tego źródła otrzymała dofinansowanie z funduszy UE.

W położonej w zachodniej części małopolski gminie Spytkowice mieszka ponad 10 tys. osób. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie