×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe kapliczki w sanktuarium z listy UNESCO przechodzą renowacje

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2022 11:32
Zabytkowe kapliczki w sanktuarium z listy UNESCO przechodzą renowacje
Ruszyła renowacja kaplic na dróżkach w sanktuarium kalwaryjskim. fot. Shutterstock

Ruszyła renowacja kaplic na dróżkach w sanktuarium kalwaryjskim wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

REKLAMA

  • Rozpoczęły się prace restauratorskie przy ośmiu zabytkowych kaplicach na dróżkach Matki Bożej przy sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz trzech drewnianych budynków stojących nieopodal bazyliki.
  • Sanktuarium wraz z dróżkami kalwaryjskimi wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

"Teraz rozpoczęły się prace przy kaplicach i drewnianych budynkach. Objętych nimi zostało osiem kaplic na dróżkach Matki Bożej wokół sanktuarium. Konserwatorzy restaurują budynki, w tym drewniane i kamienne elementy wystroju wnętrz, historyczne obrazy i figury. Remontowane są też trzy budynki drewniane, znajdujące się tuż przy sanktuarium. Po zakończeniu prac zaadaptowane one zostaną na cele edukacyjne i wystawiennicze" - powiedział PAP rzecznik sanktuarium o. Tarsycjusz Bukowski.

Jak dodał, potrwają do końca 2023 r.

Koszt prac to 2,6 mln euro. Sanktuarium pozyskało na ten cel fundusze z Mechanizmu Finansowego EOG - 1,88 mln euro, a także z ministerstwa kultury - 332,1 tys. euro. Wkład własny wyniósł 390,7 tys. euro.

Kalwaryjskie sanktuarium realizuje projekt w partnerstwie z opiekunami norweskiego kościoła w Urnes. To najstarsza zachowana drewniana świątynia klepkowa w Norwegii. Powstała w XII w. Współpraca kalwaryjskich bernardynów i Norwegów przejawiała się będzie m.in. w wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, szkoleniu przewodników i animatorów kulturalnych, a także organizowaniu szkoleń i kursów w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem był w 1602 r. był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-1609. Od początku opiekują się nimi bernardyni. Równolegle wybudowano Dróżki przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Łączą one ze sobą 41 obiektów sakralnych. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie