
Ruszyła renowacja kaplic na dróżkach w sanktuarium kalwaryjskim wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
"Teraz rozpoczęły się prace przy kaplicach i drewnianych budynkach. Objętych nimi zostało osiem kaplic na dróżkach Matki Bożej wokół sanktuarium. Konserwatorzy restaurują budynki, w tym drewniane i kamienne elementy wystroju wnętrz, historyczne obrazy i figury. Remontowane są też trzy budynki drewniane, znajdujące się tuż przy sanktuarium. Po zakończeniu prac zaadaptowane one zostaną na cele edukacyjne i wystawiennicze" - powiedział PAP rzecznik sanktuarium o. Tarsycjusz Bukowski.
Jak dodał, potrwają do końca 2023 r.
Koszt prac to 2,6 mln euro. Sanktuarium pozyskało na ten cel fundusze z Mechanizmu Finansowego EOG - 1,88 mln euro, a także z ministerstwa kultury - 332,1 tys. euro. Wkład własny wyniósł 390,7 tys. euro.
Kalwaryjskie sanktuarium realizuje projekt w partnerstwie z opiekunami norweskiego kościoła w Urnes. To najstarsza zachowana drewniana świątynia klepkowa w Norwegii. Powstała w XII w. Współpraca kalwaryjskich bernardynów i Norwegów przejawiała się będzie m.in. w wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, szkoleniu przewodników i animatorów kulturalnych, a także organizowaniu szkoleń i kursów w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem był w 1602 r. był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-1609. Od początku opiekują się nimi bernardyni. Równolegle wybudowano Dróżki przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Łączą one ze sobą 41 obiektów sakralnych. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec