REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowe obiekty sakralne Koszalina z miejską dotacją m.in. na prace konserwatorskie

  • Autor: PAP
  • 23 wrz 2021 15:22
Zabytkowe obiekty sakralne Koszalina z miejską dotacją m.in. na prace konserwatorskie
Zabytkowe obiekty sakralne Koszalina z miejską dotacją m.in. na prace konserwatorskie, fot. shutterstock

Rada Miejska w Koszalinie zgodziła się w czwartek na udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauracyjne i roboty budowalne w dwóch zabytkowych obiektach sakralnych - kościele prawosławnym pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.

REKLAMA

24 koszalińskich radnych (jeden nie uczestniczył w sesji) zagłosowało w czwartek na sesji za udzieleniem dotacji celowej w kwocie prawie 32 tys. zł Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Koszalinie z przeznaczeniem na remont cerkwi, która jest najstarszym, powstałym w 1274 r., zabytkiem w mieście.

Proboszcz parafii ks. Mikołaj Lewczuk mówił podczas sesji, że konieczność wykonania prac remontowo-konserwatorskich jest konsekwencją szkód, które spowodowała wichura z marca 2020 roku. Uszkodzeniu uległy wówczas dach, krzyż i wieża.

Zaznaczył, że część robót dotyczących wymiany połaci dachowych i naprawy krzyża zostały zrealizowane z własnych środków. Przyznane w czwartek pieniądze z budżetu miasta pomogą w remoncie sygnaturki. Całkowity koszt robót, które mają być prowadzone w 2022 r., to ponad 106 tys. zł.

W czwartek radni większością głosów (20 - za, 4 wstrzymujące się, 1 nieobecny) zdecydowali także o przekazaniu ponad 122 tys. zł dotacji katedralnej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na prace przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Koszalinie.

Konieczność prowadzonego już remontu kościoła, jak mówił na sesji proboszcz parafii ks. Henryk Romanik, jest konsekwencją nakazu wydanego 9 lipca 2019 r. przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Stwierdzone przez PINB nieprawidłowości dotyczyły elementów architektonicznych wieńczących elewację zachodnia i wschodnią nad portalem wejściowym, w tym wieżyczek i dzwonnicy wraz z ich obróbkami blacharskimi.

Zakres obecnie prowadzonych prac, na których finansowanie przeznaczona zostanie miejska dotacja, obejmuje elewację wschodnią zabytkowego kościoła i jego wieży dzwonniczej. Ich łączny koszt to ponad 407 tys. zł. Parafia na realizację zadania uzyskała także 150 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dotacje miejskie na oba sakralne zabytki zostały przyznane w maksymalnej wysokości, czyli 30 proc. wartości inwestycji. Kilka radnych chciało jej zmniejszenia dla parafii katedralnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie