REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy Biały Spichlerz już po rewitalizacji. Rozpoczyna się aranżacja wnętrz

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2018 15:41
fot. Fotolia

Budynek XIX-wiecznego Białego Spichlerza położonego w kompleksie obiektów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest już po dwuletniej rewitalizacji. W poniedziałek oficjalnie ją zakończono. Kolekcja dzieł Witkacego wprowadzi się tu jednak dopiero w połowie 2019 r.

REKLAMA

"Zakończona została rewitalizacja samego budynku. (…) Przestrzenie są piękne" - powiedziała PAP kierownik działu edukacji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Katarzyna Maciejewska.

W poniedziałek z udziałem przedstawicieli urzędu marszałkowskiego podsumowano realizację prac wykonanych w ramach pierwszego etapu projektu pn.: "Witkacy w słupskich spichlerzach sztuki - rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne".

Rewitalizacją objęty został zabytkowy, wybudowany w latach 1804-1811, pięciokondygnacyjny spichlerz (z poddaszem) o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Przebudowa, przeprowadzona zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, pozwoli wykorzystać obiekt na funkcję muzealną, ekspozycyjną. Swoje miejsce znajdą tam też sale edukacyjne.

Teren przy spichlerzu został uzbrojony w nowe przyłącza w zakresie mediów, oświetlenie zewnętrzne, nowe ogrodzenie, drogi wewnętrzne, chodniki, miejsca parkingowe i tereny zielone tak, by mogły tu być organizowane wystawy plenerowe i działać letnia kawiarnia.

Prace trwały prawie dwa lata i wykonywała je sopocka firma "KAMARO". Ich koszt przekroczył 15 mln zł. Ale, jak powiedziała PAP kierownik działu edukacji słupskiego muzeum, to jeszcze nie koniec realizacji pierwszego etapu projektu. Pozostało jeszcze wykonanie aranżacji wnętrz i wystaw w Białym Spichlerzu. Powtórnie przeprowadzony przetarg został rozstrzygnięty we wrześniu i wybrano krakowską "New Amsterdam" z ofertą za ponad 4,5 mln zł.

W połowie 2019 r. Biały Spichlerz ma być gotowy na przyjęcie - jak informuje słupskie muzeum na swojej stronie internetowej - "jedynej w Polsce i na świecie stałej wystawy ok. 120-125 prac plastycznych Witkacego, fotografii, listów i pierwodruków książek". Dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicz na przeprowadzkę do nowych wnętrz czekają w nowych oprawach.

Jak poinformowała Maciejewska, muzeum planuje pokazać zwiedzającym zrewitalizowane wnętrze Białego Spichlerza jeszcze przed wypełnieniem go działami Witkacego, przed rozpoczęciem prac aranżacyjnych. "Wstępnie chcemy otworzyć go dla publiczności w dniach 10-12 października, ale zaznaczam, że ten termin może jeszcze ulec zmianie" - podkreśliła kierownik działu edukacji.

Wartość pierwszego etapu projektu to prawie 21 mln zł, z których blisko 7,5 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego, a ok. 10 mln zł udało się pozyskać z UE.

W drugim etapie rewitalizacji i adaptacji ma zostać poddany czterokondygnacyjny Czerwony Spichlerz z 1900 r. Mają się w nim znaleźć m.in. nowoczesne sale edukacyjne, biblioteka muzealna, pracownie konserwatorów oraz magazyny. Jak poinformowały służby prasowe marszałka pomorskiego "MPŚ dokłada starań o pozyskanie środków na ten cel".

Dwa zabytkowe spichlerze samorząd województwa przekazał słupskiemu muzeum z końcem 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie