×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy budynek Centrum Kultury Podgórza jeszcze w tym roku zostanie odnowiony

  • Autor: www.krakow.pl
  • 31 lip 2018 13:35
Zabytkowy budynek Centrum Kultury Podgórza jeszcze w tym roku zostanie odnowiony
fot. pixabay

Zabytkowa siedziba Centrum Kultury Podgórza mieści się w XIX-wiecznym budynku, który na stałe wpisał się w krajobraz prawobrzeżnej części Krakowa. Dzięki unijnemu wsparciu przejdzie on gruntowną modernizację – zostanie m.in. dostosowany do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami, które będą mogły się po nim łatwiej poruszać i korzystać z bogatej oferty kulturalnej.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 31 lipca w Centrum Kultury Podgórza na ul. Sokolskiej 13, Grzegorz Lipiec z zarządu województwa przekazał na ręce beneficjenta umowę gwarantującą przyznanie unijnego dofinansowania na gruntowną renowację budynku.

W ramach projektu przy bramie wejściowej zostanie zainstalowana specjalna pochylnia oraz platforma dla wózków inwalidzkich, dzięki czemu schody przestaną być barierą. Likwidacja barier architektonicznych sprawi, że bogata oferta kulturalna Centrum Kultury Podgórza skierowana do osób w wieku 60+ stanie się jeszcze bardziej dostępna.

Gruntowna renowacja budynku to jednak nie tylko korzyści dla mieszkańców Podgórza. Odświeżonym budynkiem będą mogli zachwycić się też turyści, którzy coraz chętniej odwiedzają prawobrzeżną dzielnicę Krakowa. Warto dodać, że choć budynek przy ul. Sokolskiej 13 powstał w II połowie XIX w., to jego fasada nigdy nie była poddawana gruntownej renowacji i konserwacji. Teraz ciekawe detale architektoniczne, w tym maszkarony czy charakterystyczny warkocz przy drzwiach wejściowych, odzyskają dawny blask.

Nie są to jedyne prace, które zostaną zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. Oprócz remontu elewacji i czyszczenia murów projekt zakłada też wymianę okien oraz wykonanie izolacji. Dlatego budynek będzie nie tylko piękniejszy, ale też bardziej ekologiczny.

Całkowita wartość projektu to ponad 1,5 mln zł, a wysokość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego przekracza 1,1 mln zł. Modernizacja siedziby Centrum Kultury Podgórza potrwa do końca 2018 r.

Przypomnijmy, że Centrum Kultury Podgórza (wcześniej Dom Kultury „Podgórze”) powstało w 1984 r. Jest to instytucja kultury miasta Krakowa działająca na terenie historycznej dzielnicy Podgórze. Organizuje wydarzenia, które na stałe wpisały się już do kulturalnego kalendarza Krakowa i Małopolski. Wśród nich są m.in. Koncert Noworoczny, Tradycyjne Święto Rękawki, Letnie Podgórskie Koncerty, Tynieckie Recitale Organowe, Podgórska Jesień Kulturalna czy Krakowskie Spotkania z Muzyką Cerkiewną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie