REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy dworzec w Oleśnie odzyskał blask. Już otwarty dla podróżnych

  • Autor: PAP
  • 10 sie 2022 10:05
Zabytkowy dworzec w Oleśnie odzyskał blask. Już otwarty dla podróżnych
fot. Unsplash

Zabytkowy dworzec w Oleśnie po przebudowie został otwarty dla podróżnych. Spółka PKP podała, że łączny koszt przebudowy wyniósł 11,7 mln zł.

REKLAMA

  • Przebudowany z dbałością o detale i historyczny charakter, a jednocześnie nowoczesny i spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych – taki jest dworzec kolejowy w Oleśnie po przebudowie.
  • To pierwszy obiekt w województwie opolskim zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

Jak zapewniły PKP, pochodzący z 1923 roku budynek dworca kolejowego przy stacji Olesno Śląskie przeszedł kompleksową modernizację z poszanowaniem jego historycznego charakteru.

Renowacji poddana została elewacja dworca oraz jej detale architektoniczne, takie jak boniowania, gzymsy czy pilastry. Odtworzono je na wzór historycznych, podobnie jak stolarkę okienną i drzwiową. Dworzec zyskał również nową iluminację nocną, podkreślającą jego walory architektoniczne.

"Przebudowa dworca w Oleśnie to kolejna inwestycja zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który obejmuje przebudowę i budowę prawie 200 dworców w całej Polsce" - powiedział, cytowany w komunikacie, Ireneusz Maślany z zarządu PKP.

Wskazał, że budynek dworca odzyskał swój historyczny blask, a jednocześnie stał się obiektem komfortowym, spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych. "To pierwszy obiekt w województwie opolskim zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, który dołączy do dworców przebudowanych już w poprzednich latach przez PKP" - podkreślił.

Spółka podała, że w ramach przebudowy dworca wdrożono szereg usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. zlikwidowano bariery architektoniczne, a także wykonano oznaczenia w alfabecie Braille'a, tablice dotykowe z planem dworca, ścieżki prowadzące wewnątrz obiektu oraz w jego otoczeniu dla osób niedowidzących lub niewidomych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie