Zabytkowy dworzec w Radymnie już po modernizacjiPAP - 18-06-2021 13:37


Zabytkowy dworzec kolejowy w Radymnie zbudowany w 1898 roku został otwarty po modernizacji. Budynek został odnowiony z zachowaniem jego historycznego charakteru. Rewitalizację przeszło również otoczenie dworca.

Jak zaznaczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber, dworzec w Radymnie jest przykładem, że PKP SA "bardzo umiejętnie potrafi łączyć wartości historyczne obiektu z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi".

"Modernizacja poprawi nie tylko jakość obsługi podróżnych i pasażerów, ale podniesie także wizerunek i rangę PKP. Można powiedzieć, że tradycja połączyła się z nowoczesnością" - mówił Weber.

Przeczytaj także >> Dworzec w Łowiczu coraz bliżej modernizacji. Autorem projektu Domagało Wnuk Architekci

Z kolei wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak zwróciła uwagę, że "obiekt odzyskał historyczny blask przy jednoczesnym zachowaniu standardów związanych z ekologią, bezpieczeństwem i dostępnością".

"Jest doskonałym przykładem na to, że PKP prowadzi inwestycje nie tylko w dużych miastach, ale również mniejszych miejscowościach" - dodała.

Z zachowaniem charakteru historycznego w ramach modernizacji odnowiona została m.in. elewacja budynku, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz pokrycie dachu.

Wewnątrz obiektu powstała przestrzeń do obsługi pasażerów, w tym ogrzewana poczekalnia. Zniknęły bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Część pomieszczeń w budynku dworca zostanie zagospodarowana na inne cele, np. działalność kulturalną.

Zrewitalizowano także otoczenie dworca. Uporządkowano teren zielony Powstały m.in. dodatkowe miejsca postojowe dla samochodów oraz stojaki rowerowe. Przy dworcu pojawiły się elementy małej architektury, m.in. ławki, kosze, balustrady, oświetlenie.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ skr/