Zabytkowy dworzec w Radymnie zostanie zmodernizowanyPAP - 01-10-2019 14:26


Nieużytkowany, zabytkowy dworzec kolejowy w Radymnie zostanie zmodernizowany. Pracę mają ruszyć w połowie października i potrwać do końca 2020 r. Umowa w tej sprawie została podpisana we wtorek w Warszawie.

Informację o tym przekazano we wtorek podczas briefingu prasowego w poczekalni dworca w Radymnie z udziałem przedstawicieli PKP oraz m.in. wiceministra infrastruktury Rafała Webera i b. marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

"Dziś nieczynny dworzec zostanie przywrócony do czasów dawnej świetności oraz zostanie przystosowany do współczesnych oczekiwań pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnością ruchową (…) Umowa została już dzisiaj podpisana" - powiedział dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Krakowie Grzegorz Kowalczyk.

"Jestem przekonany, że tego typu inwestycje będą służyły całemu społeczeństwu, ale przede wszystkim tym, którzy mieszkają tutaj w Radymnie i okolicach" - mówił wiceminister Weber.

Prace remontowe i modernizacyjne przewidują kompleksową przebudowę budynku dworca kolejowego, jednak ze względu na jego zabytkowy charakter bryła dworca nie ulegnie zmianie. Zostanie wykonana nowa elewacja, nowe pokrycie dachu i zostanie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa.

Wewnątrz znajdzie się ogrzewana poczekalnia i ogólnodostępne toalety, a także wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z nagłośnieniem oraz automat biletowy.

Wewnątrz i na zewnątrz budynku dworca zostaną wykonane ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Zostaną także rozmieszczone tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcu. Cały obiekt wraz z terenem zewnętrznym będzie monitorowany.

Część pomieszczeń w budynku dworca będzie mogła zostać zagospodarowana na inne cele, np. na działalność kulturalną. PKP S.A. prowadzi już w tej sprawie rozmowy z lokalnym samorządem. Prace remontowe przewidują także zmianę najbliższego otoczenia dworca.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że jest to jedno z działań rządu PiS polegających na tym, aby odnawiać tego typu miejsca. Przypomniał, że odnawiane, odbudowywane są np. placówki Poczty Polskiej, głównie w małych miejscowościach, przywracane "do życia" są także posterunki policji, czy właśnie dworce kolejowe.

"W skali całego kraju blisko 200 dworców kolejowych jest wskazanych w Programie Inwestycji Dworcowych i cieszę się bardzo, że jednym z tych dworców jest dworzec w Radymnie. To poprawi funkcjonowanie kolei, jakość obsługi pasażerów" - mówił wiceminister.

B. marszałek Sejmu Marek Kuchciński zauważył, że planowana inwestycja jest kontynuacją działań rządu PiS. "Dotrzymujemy słowa i realizujemy wielki plan modernizacji linii kolejowej i poszczególnych dworców kolejowych na trasie między Krakowem, Rzeszowem, Przemyślem aż do Medyki" - podkreślił.

Prace modernizacyjne mają ruszyć najpóźniej w połowie października. Przebudowany dworzec zostanie oddany do użytku pasażerów do końca 2020 roku. Koszt robót budowlanych wynosi ponad 5,5 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.