REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy dworzec w Skarżysku-Kamiennej oddany do użytku

  • Autor: PAP
  • 16 sie 2021 14:33
Zabytkowy dworzec w Skarżysku-Kamiennej oddany do użytku
Zabytkowy XIX-wieczny dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej po gruntownym remoncie został w poniedziałek oddany do użytku, fot. shutterstock

Zabytkowy XIX-wieczny dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej po gruntownym remoncie został w poniedziałek oddany do użytku. Modernizacja kosztowała prawie 30 mln zł.

REKLAMA

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślał, że remont skarżyskiej stacji kolejowej był możliwy dzięki programowi zakładającemu modernizację blisko 200 dworców w Polsce, na który w latach 2016-2023 przeznaczono ok 200 mld zł.

"Ten dworzec oprócz tego, że jest nowoczesny, jest też głęboko osadzony w tradycję. Został wyremontowany pod okiem konserwatora, zgodnie z jego zaleceniami. Liczę na to, że ta infrastruktura będzie służyła przez długie lata. Skarżysko-Kamienna słynie z kolei. Myślę, że ten dworzec przyczyni się do dalszego rozwoju miasta" - mówił Andrzej Bittel.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreślała, że remont dworca jest częścią większego projektu, zakładającego modernizację linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna - Sandomierz. Wartość całej inwestycji to ponad 570 milionów złotych.

"Jesteśmy w pięknym zmodernizowanym XIX wiecznym dworcu, który łączy nowoczesność i tradycje, ale to dopiero początek zmian. Przed nami kolejna perspektywa finansowa, gdzie właśnie inwestycje kolejowe, modernizacje dworców i linii kolejowych będą realizowane tak, aby wzmacniać konkurencyjność każdego regionu" - mówiła wiceminister.

Członek zarządu PKP SA Ireneusz Maślany zwracał uwagę, że wszystkie prace przy remoncie dworca odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków. Renowacji poddano elewację budynku, kolumnadę przed głównym wejściem do holu dworca i wnętrze obiektu.

Dworzec został wyposażony w udogodnienia dla niepełnosprawnych - pętle indukcyjne dla słabo słyszących, informacje w języku Braille'a, windy, rampy i podjazdy. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, odtworzono stolarkę okienną i drzwiową.

Budynek został wyposażony w multimedialny system informacji dla podróżnych i monitoring. Wewnątrz dworca, oprócz poczekalni, kas biletowych i biur przygotowano także punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne. Poza przebudową budynku dworca powstał parking dla 110 samochodów z punktem ładowania pojazdów elektrycznych.

Marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski przypominał, że dworzec powstał w 1885 roku w ramach budowy kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej. "Ten prawie 140-letni dworzec w czasie I wojny światowej został spalony, w czasie II wojny światowej poważnie zniszczony, teraz odzyskuje swój blask. To dla nas skarżyszczan wydarzenie bardzo istotne" - podkreślał.

Wartość remontu to około 30 mln zł. Prace zostały wykonane w ramach programu modernizacji dworców realizowanego przez PKP SA. W sumie w latach 2016-2023 remont ma przejść 190 obiektów za 200 mld zł. 85 proc. kosztów pokrywają dotacje unijne, reszta pochodzi z budżetu państwa i środków własnych PKP.

Uzupełnieniem modernizacji dworca w Skarżysku-Kamiennej ma być budowa tunelu pod torami. Rozpoczęły się już wykopy pod budowę przejścia. Przejście podziemne będzie poprowadzone pod 14 torami. Zostanie wyposażone w windy i pochylnie. Inwestycja o wartości ponad 44 mln zł jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie