Zabytkowy dworzec w Warmińsko-mazurskim wyremontowany z poszanowaniem historii i troską o środowiskoPAP - 15-03-2021 15:08


Dworzec w Suszu został oddany do użytku. Budynek zabytkowego dworca został wyremontowany z poszanowaniem historycznej materii. Zastosowano w nim szereg proekologicznych rozwiązań.

Pochodzący z 1876 roku dworzec został wyremontowany zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Prace remontowe trwały w nim od 2019 roku i kosztowały 7,5 mln zł.

Odtworzona została m.in. ceglana elewacja wraz z detalami. "Usunięto z niej wtórne warstwy malarskie, żeby odsłonić cegłę elewacyjną, którą wraz z detalami architektonicznymi poddano zabiegom pielęgnacyjnym i konserwacyjnym. Historyczny charakter dworca podkreśla nowa, odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe wykonane z dachówki holenderskiej" - poinformowano w komunikacie.

Pod gzymsem zadaszenia ukryto iluminację z taśm LED. Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne. Energia, którą wyprodukują, posłuży do zasilania części związanej z obsługą podróżnych. "Bardzo ważnym elementem sprawującym kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe" - poinformowały PKP.

Na parterze dworca zorganizowano wiatę dla rowerów. Aby nawiązać do historycznej zabudowy przy jej renowacji pozostawiono drewniane elementy konstrukcyjne przypominającej konstrukcje szachulcowe, pozbawiono je jednak wypełnienia.

W budynku znajdują się elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów oraz elementy nowego systemu informacji głosowej.

"Interesująca jest również aranżacja wnętrza. Większość ścian pomalowano na biały kolor, ale nie wszystkie. Na części z nich pozostawiono odkryto cegłę, co jest nawiązaniem do historycznego wyglądu elewacji obiektu. Nieprzypadkowy jest również kolor posadzki. Oparto go o kontrast grafitowych ryflowanych ścieżek prowadzących z granitową posadzką, co jest ułatwieniem wprowadzonym z myślą o osobach niedowidzących" - poinformowała spółka.

Na dworcu są także mapy dotykowe z planem otoczenia, tabliczki w alfabecie Braille'a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla opiekunów z dziećmi. Drzwi są szerokie, nie ma progów.

"Zmodernizowany dworzec kolejowy w Suszu to wspaniałe połączenie historii z nowoczesnością" - stwierdziło PKP.

Susz to czwarty dworzec udostępniony podróżnym po przebudowie w tym roku. Jednocześnie jest to trzecia, po Olsztynie Zachodnim i Nidzicy, inwestycja zakończona w województwie warmińsko-mazurskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i jednocześnie pierwszy historyczny dworzec przebudowany w tym regionie.

"Program Inwestycji Dworcowych, w ramach którego został przebudowany dworzec w Suszu, to największy program modernizacji dworców kolejowych w naszej historii. Dzięki niemu polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na blisko 200 dworców" - powiedział cytowany przez PKP wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Ponad 37 mld zł unijnego dofinansowania z perspektywy 2014-2020 trafiło na inwestycje kolejowe w Polsce, w tym dotyczące modernizacji i optymalizacji wykorzystania istniejącej infrastruktury kolejowej. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ skr/