Odrestaurowano wnętrze kościoła parafialnego w Pogwizdowie – podała diecezja bielsko-żywiecka.
Wnętrza zabytkowego kościoła św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie na Śląsku Cieszyńskim przeszły konserwację, która objęła ołtarz główny, dwa boczne, ambonę i grupę rzeźbiarską przedstawiającą chrzest Chrystusa.
Ks. Szymon Tracz, odpowiedzialny w diecezji za konserwację zabytków architektury i sztuki sakralnej, którego zacytowały w komunikacie kościelne służby prasowe, powiedział, że świątynia uzyskała także nową polichromię.
"Jej formy dekoracyjne opracowano na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych z początku XX wieku. Dzięki przeprowadzonym pracom zabezpieczono drewniane struktury nastaw ołtarzowych naruszone przez drewnojady, przywrócono pierwotną marmoryzację, a także kolorystykę polichromowanych rzeźb. Uzupełniono złocenia w obrębie partii ornamentalnych" - zaznaczył duchowny.
Dodał, że nowe werniksy zabezpieczające uzyskały też obrazy znajdujące się w ołtarzach.
Parafia w Pogwizdowie na Śląsku Cieszyńskim została erygowana w 1844 roku, jednak pierwszy kościół powstał tam już w 1722 roku za sprawą jezuickiego misjonarza o. Leopolda Tempesa. Patronem świątyni został św. Jan Nepomucen. W 1784 roku Pogwizdów stał się lokalią, a niebawem rozpoczęła się budowa nowego kościoła, który został poświęcony w 1817 roku. (PAP)