REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy kościół w Pogwizdowie ma odrestaurowane wnętrza

  • Autor: PAP
  • 19 gru 2022 11:11
Zabytkowy kościół w Pogwizdowie ma odrestaurowane wnętrza
Zakończyła się konserwacja wnętrza zabytkowego kościoła św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie na Śląsku Cieszyńskim. fot. Shutterstock

Odrestaurowano wnętrze kościoła parafialnego w Pogwizdowie – podała diecezja bielsko-żywiecka.

REKLAMA

  • Zakończyła się konserwacja wnętrza zabytkowego kościoła św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie na Śląsku Cieszyńskim.
  • Odrestaurowano m.in. XIX-w. ołtarz główny, dwa boczne, ambonę i grupę rzeźbiarską przedstawiającą chrzest Chrystusa.

Wnętrza zabytkowego kościoła św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie na Śląsku Cieszyńskim przeszły konserwację, która objęła  ołtarz główny, dwa boczne, ambonę i grupę rzeźbiarską przedstawiającą chrzest Chrystusa.

Ks. Szymon Tracz, odpowiedzialny w diecezji za konserwację zabytków architektury i sztuki sakralnej, którego zacytowały w komunikacie kościelne służby prasowe, powiedział, że świątynia uzyskała także nową polichromię.

"Jej formy dekoracyjne opracowano na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych z początku XX wieku. Dzięki przeprowadzonym pracom zabezpieczono drewniane struktury nastaw ołtarzowych naruszone przez drewnojady, przywrócono pierwotną marmoryzację, a także kolorystykę polichromowanych rzeźb. Uzupełniono złocenia w obrębie partii ornamentalnych" - zaznaczył duchowny.

Dodał, że nowe werniksy zabezpieczające uzyskały też obrazy znajdujące się w ołtarzach.

Parafia w Pogwizdowie na Śląsku Cieszyńskim została erygowana w 1844 roku, jednak pierwszy kościół powstał tam już w 1722 roku za sprawą jezuickiego misjonarza o. Leopolda Tempesa. Patronem świątyni został św. Jan Nepomucen. W 1784 roku Pogwizdów stał się lokalią, a niebawem rozpoczęła się budowa nowego kościoła, który został poświęcony w 1817 roku. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie